منو
سبد خرید

اندیشه سیاسی کارل پوپر

اندیشه سیاسی کارل پوپر

نویسنده: جرمی شی یرمر
مترجم : عزت الله فولادوند
ناشر: ماهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 255
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 _ 1386 - دوره چاپ: 2 _ 1

 

مروری بر کتاب 

امروزه اهمیت و تاثیر اندیشه های فیلسوف معاصر کارل ریموند پوپر بر کسی پوشیده نیست. بسیاری از افکار مهم او چنان از اقبال عام و رواج عمومی برخوردار شده است که بسا کسانی بی آنکه خود متوجه باشند که از چه کسی پیروی می کنند، اندیشه های او را در کارها یشان به کار می بندند. از همه ژرف تر، اصولی که پوپر در سیاست و کشورداری عرضه داشت و استوار کرده اکنون سرچشمه الهام دوستداران آزادی و پایبندی به حقوق انسانی و نسل مخالف خشونت شده است.

با ملاحظات نکات یاد شده، کتاب حاضر که برای اولین بار به نحو مضبوط اندیشه سیاسی کارل پوپر را مورد بحث انتقادی قرار می دهد، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. فصل پایانی کتاب با عنوان ارتباط کارل پوپر با جهان معاصر به مقایسه ای به بدیع میان آراء او و اندیشه فیلسوفان پست مدرن اختصاص دارد....

کارل ریموند پوپر ؛ فیلسوف انگلیسی که تبار اتریشی داشت در ۲۸ ژوئیه‌ی سال ۱۹۰۲ در شهر وین زاده شد. نخست با نوتحصلی‌ها (نئوپوزیتویست‌ها) همگام بود. اما سپس از آنها گریخت. در سال ۱۹۳۴ کتاب «منطق اکتشاف علمی» را نوشت و در آن ویژگی نظریه‌های علمی را تشریح کرد. در سال ۱۹۵۶ با انتشار کتاب «فقر تاریخ‌گرایی» به نقد مکتب فرانکفورت پرداخت.

اثر مهم دیگر او «جست‌وجوی ناتمام» نام دارد که در سال ۱۹۷۴ منتشر شد و پوپر در آن نظریه‌های خود را درباره‌ی شناخت‌شناسی شرح داد. از دیگر آثار او می‌توان به «سرچشمه‌های دانایی و نادانی»، «جامعه‌ی باز و دشمنان آن» و «حدس‌ها و ابطال‌ها» اشاره کرد. پوپر به دلیل کوشش‌هایش در رد روش علمی طرفداران کلاسیک مشاهده/ استنباط (اثبات‌گرایان) از طریق پیشبرد روش ابطال‌پذیری تجربی، مخالفتش با دانش برآمده از قیاس و استدلال کلاسیک (ارسطویی-افلاطونی) و دفاع از خردگرایی انتقادی، بنیادگذاری نخستین فلسفه انتقادی غیرتوجیه‌گرانه در تاریخ فلسفه و دفاعش از لیبرال دموکراسی و اصول انتقادگرایی اجتماعی که به نظر او امکان ظهور جامعه‌ی باز را فراهم کردند، شهرت دارد. کارل پوپر در سال ۱۹۹۴ به سن نود و دو سالگی درگذشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات