دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اندیشه سیاسی - تربیتی علوی در نامه های نهج البلاغه ؛ جلد ششم

اندیشه سیاسی - تربیتی علوی در نامه های نهج البلاغه ششم

نویسنده: احمد بهشتی
ناشر: بوستان کتاب قم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 738
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نامه ۵۳

در نامه 53 نهج البلاغه که به عهدنامه مالک اشتر مشهور است، مباحث سیاسی برجستگی و برازندگی دارد و سیاست با اخلاق و تربیت، یک کاسه شده است، و این نشان می دهد که در اسلام، نه سیاست از اخلاق جداست، نه اخلاق و تربیت از سیاست فاصله دارد.

عهد نامه مالک اشتر، یکی از آثار بسیار ارزشمند علوی است. در این فرمان جاویدان مهم ترین قواعد کشور داری و برجسته ترین قوانین قضاوت و داوری بیان شده است.

طولانی ترین و زیباترین نامه، خلاصه و چکیده فرمان، خودسازی و تجلیه، خودسازی و تخلیه، درس عبرت، اخلاق ویژه حکومتی، فرمان روایی در پرتو عفو و گذشت، آثار شوم خود بزرگ بینی، انصاف و رستگاری، خواص بی خاصیت و توده پرجذابیت، پرهیز از مشاوران ناباب، حسن ظن متقابل، طبقات اجتماعی، رابطه زمامدار و نیروهای مسلح، کارگزاران، دهندگان مالیات، منشیان، بازگانان و صنعت گران، مستمندان، بار عام، وظایف شخصی زمامدار، کوتاه کردن دست اطرافیان، پیامدهای ریختن خون ناحق، پرهیز از منت و خلف وعده و پرهیز از اخلاق سود جویانه و زشت برخی از عناوین مطالب این کتاب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات