كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
اندیشه‌ یونانی ، فرهنگ اسلامی

اندیشه‌ یونانی فرهنگ اسلامی

نویسنده: دیمیتری گوتاس
مترجم: عبدالرضا سالار بهزادی
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 372
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

با به قدرت رسیدن عباسیان و ریخته شدن شالوده شهر بغداد یک نهضت ترجمه یونانی _ عربی آغاز شد که بیش از دو قرن تداوم یافت.تا پایان قرن دهم میلادی تقریبا تمامی آثار علمی و فلسفی غیر دینی کهن یونانی که در اواخر دوران باستان در دسترس بودند شامل موضوعاتی بسیار متنوع و گوناگون از اختر شناسی و نجوم تا کیمیا،علم فیزیک،ریاضیات،پزشکی،و فلسفه به عربی برگردانده شده بودند.

اندیشه یونانی، فرهنگ اسلامی ( عنوان اصلی: اندیشه یونانی، فرهنگ عربی، که مترجم کتاب حاضر دلایل خود برای تغییر عنوان را در مقدمه شرح داده است) کاوش و تفحصی است در عوامل اجتماعی، سیاسی، و ایدئولوژیک یا مکتبی فعال در جامعه اوایل دوران عباسی که فرصت بوجود آمدن و پاییدن را برای نهضت ترجمه فراهم آوردند.

این کتاب به بحث درباره گروه های اجتماعی که از نهضت ترجمه حمایت کرده و از آن منتفع شدند پرداخته و نقش برجسته و مهمی را که سنت نوزاد و نوپای علمی و فلسفی اسلامی {متن اصلی عربی} در رابطه ارگانیک متقابلش با نهضت ترجمه ایفا کرد مورد مطالعه قرار می دهد.

و سرانجام، این کتاب میراث نهضت ترجمه را در سرزمین های اسلامی و در خارج از آن سرزمین ها ردیابی کرده، پیوند بین آن نهضت با رواج مجدد آثار کلاسیک در قرن نهم بیزانیس را مطرح می کند. اندیشه یونانی، فرهنگ اسلامی تحلیلی انگیزه بخش، عالمانه، و مستند از این نهضت کلیدی در انتقال فرهنگ یونان باستان به قرون وسطی را عرضه می دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اندیشه‌ یونانی ، فرهنگ اسلامی

  • ناشر: فرزان روز
  • کد کتاب: 101293 - 20/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: دیمیتری گوتاس, عبدالرضا سالار بهزادی, فلسفه اسلامی, فرهنگ اسلامی, فلسفه یونان, تمدن اسلامی, تمدن یونان, جامعه شناسی علم, فلسفه غرب, فلسفه علم, فلسفه اجتماعی, جامعه شناسی فلسفی, کتاب اندیشه‌ یونانی فرهنگ اسلامی