دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انجمن های تهران در عصر مشروطیت

انجمن های تهران در عصر مشروطیت
درحال حاضر موجود نمی باشد

انجمن های تهران در عصر مشروطیت

نویسنده: فاطمه شیرالی
ناشر: باران اندیشه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

در کتاب حاضر، فعالیت انجمن‌ها، در قالب نهادهای سیاسی اجتماعی در سه مقطع بررسی شده است: نخست "در آستانه‌ی جنبش مشروطه که دوره‌ی شکل‌گیری نهادهای سری و مخفی است. دوم، "بعد از صدور فرمان مشروطه که مرحله‌ی حیات نظام پارلمانی است. در این مرحله، انجمن‌ها از شکل مخفی به صورت علنی درآمده و تحت عنوان "ملی"، در صحنه‌ی سیاسی پدیدار گشتند و سوم، مرحله‌ی "فترت مشروطه" است که با کودتای محمد علی شاه مشخص می‌شود. نگارنده در پایان چنین نتیجه می‌گیرد: "انجمن‌ها، نهادهای سیاسی اجتماعی بودند که بنا به ضرورت‌های جامعه‌ی خودکامه‌ی قاجار با آگاهی از حاکمیت استبدادی در جامعه‌ی ایران پدید آمدند.

انقلاب مشروطیت ایران فصل جدیدی در تاریخ پرافتخار کشور ما گشود و نشان داد که هنوز هم خاک ایران زمین از وجود چهره های تابناک و سرفراز و پیکارجو، تهی نیست و در این دیار باز هم آزاد مردانی هستند که به خاطر آزادی و رهائی از چنگ استبداد و حکومت مطلقه تا پای جان می ایستند و در این راه شربت شهادت می نوشند، و از خون پاک خویش میهن را رنگین می سازند.

سالها از انقلاب مشروطیت می گذرد و صدها نوشته در باره این انقلاب منتشر شده است و هر روز نوشته ها و اسناد جدیدی در این رابطه منتشر می شود انقلاب مشروطه فصل جدیدی در تاریخ پر افتخار کشورمان گشود و نشان داد که هنوز هم در این کشور مردان و زنان دلاوری وجود دارند.

بسیاری از کسانی که در باره انقلاب مشروطیت به نگارش پرداختند فقط در باره مردان بزرگی هم چون ستار خان و باقر خان قلم زده اند، اما علاوه بر ستار خان و باقر خان مردان و زنان بسیاری در این انقلاب در کوچه ها و خیابان ها به مبارزه علیه استبداد پرداختند و در سایه تلاش های آنان بود که درخت انقلاب بارور شد، و بسیار کسانی که در هنگام مبارزه مردم درسیاه چال های تهران و در انجمن های مخفی و کمیته های ترور به مبارزه و فداکاری پرداختند و هرگز نامشان بر سر زبانها نیامد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات