منو
سبد خرید

انتقام مار یا پایان کار انسان بخرد

انتقام مار یا پایان کار انسان بخرد
درحال حاضر موجود نمی باشد
انتقام مار یا پایان کار انسان بخرد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 103474 - 49/4
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 3.9 = 4.5
0 ریال

انتقام مار یا پایان کار انسان بخرد

نویسنده: برنار دبره
مترجم: تورج شجاعی
ناشر: کاروان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 150
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

رساله ای بر اخلاق پزشکی در عصر انقلاب ژنتیکی

تا چهاردهمین روز بارداری هیچ تفاوتی بین سلول های تشکیل دهنده نطفه وجود ندارد و هرگاه آنها را از یکدیگر جدا کنیم هریک به تنهائی قادر خواهد بود بسوی ساختن یک انسان کامل حرکت کند. در واقع پس از چهاردهمین روز است که سلول ها برای ساختن اندامهای مختلف بدن تخصص می یابند. این گذر اسرارآمیز سلول پایه ( بنیادین ) به سلول تخصص یافته است که امروزه موضوع بسیاری تحقیقات و پژوهش ها را تشکیل میدهد. زمانی که رمز این معما گشوده شود ( که در حال گشوده شدن است ) یک سلول ساده پایه خواهد توانست همه نوع بافت، از قلبی و کبدی گرفته تا خونی را بسازد...

در این رساله پروفسور دبره با اشاره به پیشرفت های شگرف مهندسی ژنتیک در سالهای اخیرممنوعیت های قانونی موجود در فرانسه را که بصورت سدی در برابر پژوهش های علمی در زمینه همانند سازی درمانی با استفاده از سلولهای پایه قد برافراشته اند به نقد می کشد. او میگوید که جامعه بر پایه برخی پیشداوری ها و بدفهمی هائی که ریشه دربعضی مفاهیم و واقعیات تاریخی دارند نا آگاهانه در مقابل روشهای علمی جدیدی که میتوانند پیشگیری یا درمان تمام بیماری های اکتسابی یا مادرزادی را ممکن سازند مقاومت میورزد.

لذا او سعی دارد معنای صحیح واژه هائی را که نا خواسته موجب هراس جامعه گشته اند تبیین کرده و به خواننده تفهیم کند که استفاده از امکانات جدیدی که علم ژنتیک در اختیار بشر قرار داده است هیچ منافاتی با قوانین اخلاقی حاکم بر علم پزشکی ندارد. پروفسور دبره تفاوت اساسی بین همانند سازی درمانی و تکثیری ( شبیه سازی ) را توضیح داده و ضمن تشبیه این نوع اخیر به نوعی بیراهه روی که هیچ دانشی از آن مصون نیست آنرا بشدت محکوم می کند.

بخشی از رساله به دیرینه شناسی ژنتیکی ( باز سازی موجوداتی که نسلشان منقرض شده با استفاده از سلولهای حاوی اطلاعات ژنتیکی ) میپردازد، و کیست که از تصور ظهور مجدد دینوسورها بر روی کره زمین به هیجان در نیاید!

رساله ای جذاب و آموزنده.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات