دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انتری که لوطی اش مرده بود

انتری که لوطی اش مرده بود

نویسنده: صادق چوبک
ناشر: گوتنبرگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 145
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1328 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

صادق چوبک زاده (تیر ۱۲۹۵ بوشهر تیر ۱۳۷۷برکلی) نویسنده ایرانی که به همراه صادق هدایت از پیشگامان داستان نویسی مدرن ایران است. از آثار مشهور وی می‌توان از مجموعه داستان انتری که لوطی اش مرده بود و رمانهای سنگ صبور و تنگسیر نام برد.

اکثر داستان‌های وی حکایت تیره روزی مردمی است که اسیر خرافه و نادانی و پایبند به مذهب خویش هستند. چوبک با توجه به خشونت رفتاری ای که در طبقات فرودست دیده می‌شد سراغ شخصیت‌ها و ماجراهایی رفت که هرکدام بخشی از این رفتار را بازتاب می‌دادند و به شد٧ت ره به تاریکی می‌بردند.

او یک رئالیست تمام عیار بود که با منعکس کردن چرک‌ها و زخم‌های طبقه رها شده فرودست نه در جستجوی درمان آنها بود و نه تلاش داشت پیشوای فکری نسلی شود که تاب این همه زشتی را نداشت.

به همین دلیل چهره کریه و ناخوشایندی که از انسان بی چیز، گرسنه و فاقد رویا ارائه می‌دهد، نه تنها مبنای آرمان گرایانه ندارد بلکه نوعی رابطه دیالکتیکی است بین جنبه‌های مختلف خشونت. او در اکثر داستانهای کوتاهش و رمان سنگ صبور رکود و جمود زیستی ای را به تصویر کشید که اجازه خلق باورهای بزرگ و فکرهای مترقی را نمی‌دهد.

... در روز جمعه ، دوزادهم تیرماه 1377 شمسی ، پلک های نویسنده ای چشمانش را نهفت که نزدیک به پنجاه و پنج سال ، با حلقه هایی از اشک در چشم و با دیدی تیز ، از اعماق جامعه اش سخن گفته و نوشته بود.

بی هیچ تردید « صادق چوبک » در کنار هدایت از بانیان داستان نویسی مدرن روزگار ماست.

فهرست

انتری که لوطی اش مرده بود
قفس
دریا چرا طوفان شده بود
توپ لاستیکی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات