منو
سبد خرید

اناهیتا در اسطوره‌های ایرانی

اناهیتا در اسطوره‌های ایرانی
درحال حاضر موجود نمی باشد
اناهیتا در اسطوره‌های ایرانی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 151226 - 81/3
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

آناهیتا در اسطوره‌های ایرانی

نویسنده: سوزان گویری
ناشر: جمال الحق
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه جلد رد تا خوردگی دارد

 

مروری بر کتاب

مصور

ایزدبانوی آب و باران

انسان در طول تاریخ دیرپای خود همواره ذهنیتی دینی داشته و در این نظام ذهنی پدیده پرستش مادر خدایان یکی از کهن ترین سنت های رایج بوده است. آناهیتا این ایزدبــانـوی نامدار ایرانی یکی از این مادر خدایان است. تندیس های فراوانی که در بسیاری از نقاط این سرزمین یافت شده است، وجود او را در ذهن و باورهای مردم این مرز و بوم ثابت می کند.

اما دایره آگاهی های ما از این مادرـ خدای کهن چندان نیز گستـرده نیست. مثلا هنوز هم برای ما تاریخ دقیق پیوستن این بانوی ارجمند به جمع خدایان اساطیری این سرزمین دشوار است، همچنان که کاملا مشخص نیست که وی از چه زمانی به نامی که شهرت یافته، خوانده شده است. ما با توجه به پیکره های بسیاری که از این مادر خدای صاحب نام در جای جای این مرز و بوم یافت شده است، از او به عنوان یک "ایزدبانوی ایرانی" نام بردیم، اما واقعیت آن است که این بانوی بزرگ را نه تنها ساکنان این مرز و بوم، بلکه مردم بسیاری از بخش های جهان نیز ارج می نهاده اند و ستایش می کرده اند.

در سرتاسر ايران و حتي سرزمين هاي همجوار پرستشگاه هايي وجود داشت كه ايزد آناهيتا در آن مورد ستايش واقع مي شد. پرستشگاه آناهيتا در كنار چشمه ها، رودها و آب هاي روان ساخته مي شد زيرا آناهيتا الهه آب ها بود. مرسوم كردن نيايش و پرستش مهر و آناهيتا توسط اردشير پادشاه هخامنشي در ايران و كشورهاي تابعه امپراتوري ايران موجب اتحاد ملي و ديني و مذهبي امپراتوري مي شد. به همين علت آناهيتا بيش تر از ايزدمهر (ميثره) Mithara مرزهاي ايران را در نور ديد و در ايالات مجاور ايران رسوخ كرد و تقديس و احترام شد. ليديا، ارمنستان، تراكيه، كاپادوكيه از اين قبيل اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات