کتاب امیرنظام در سفارت فرانسه و انگلستان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات اقبال

امیرنظام در سفارت فرانسه و انگلستان

نویسنده: حسنعلی خان امیرنظام‌ گروسی,احمد سهیلی خوانساری
ناشر: اقبال
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 194
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : کتاب بر اثر فشار کمی تابدار است

مروری بر کتاب 

سفرات امیرنظام هفت سال طول کشید و در این مدت وی به تکمیل زبان فرانسه پرداخت و بیشتر اوقات خود را علاوه بر انجام وظایف و تکالیف رسمی سفارت ببازدید از کارخانجات و مدارس و بیمارستانها و سربازخانه ها می پرداخت.

مقارن سلطنت امیرنظام و عزیمت او به پاریس برحسب دستور ناصرالدین شاه چهل و دو نفر از شاگردان لایق مدرسه دارالفنون که در آنعهد چون دانشگاه بود جهت فراگرفتن علوم و فنون جدید به سرپرستی عبدالرسولخان نواده مرحوم صدر اصفهانی به فرانسه روانه گردیدند و چون امیرنظام در پاریس مستقر گشت کار تحصیل آنان بوی سپرده شد.

حسنعلی‌خان امیرنظام‌ گروسی از کردهای منطقه گروس و از طایفه کبودوند بود که در سال ۱۲۰۱ (۱۲۳۶ ه.ق) در بیجار مرکز ولایت گروس متولد شد، مادرش اصالتا ارمنی و پدرش محمدصادق خان جزء رجال بزرگ دربار فتحعلی شاه بود. حسنعلی‌خان از هشت سالگی تا هجده سالگی به تحصیل پرداخت و فارسی و عربی و تاریخ ادبیات را فرا گرفت و در نقد اشعار کردی و فارسی و عربی و ضبط تواریخ و انشا و حسن خط به مقام عالی رسید. او شخصی عارف و دانشمند و خطاط و از جمله نویسندگان زبر دست و ماهری است که سبک معروفی نیز دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

امیرنظام در سفارت فرانسه و انگلستان

  • ناشر: اقبال
  • کد کتاب: 97303 - 201/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حسنعلی خان امیرنظام‌ گروسی, امیرنظام, احمد سهیلی خوانساری, سفرنامه, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, ناصرالدین شاه, کتاب امیرنظام در سفارت فرانسه و انگلستان