كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
امثال و حکم  ، چهار جلدی

امثال و حکم

نویسنده: علی اکبر دهخدا
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2161
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1365 ~ 1357 - دوره چاپ: 5 ~ 4

کیفیت : درحد نو ؛ جلد چهارم سال 1357

 

مروری بر کتاب

مجموعۀ حاضر، گزیده‌ای از کتابِ پر ارج «امثال و حِکم» تألیف علی‌اکبر دهخدا است. این اثر مشتمل است بر «مثل» «حکمت»، «اصطلاحات»، «کنایات»، «کلمات قصار» و «اخبار و احادیث» که در تداول عامّه، همگی را «مثل» می‌گویند. غالب مثل‌های رایج کنایه هستند. کنایه، پوشیده سخن است و ذهن مخاطب را به تلاش وامی‌دارد و حالات را برای او محسوس می‌سازد.

دسته‌ای از مثل‌ها تشبیهاتی هستند در قالب عباراتی کوتاه و فصیح و برخی دربردارندۀ قواعد طبیعی یا عقلی یا وضعی هستند (حکمت) که به سبب کثرت شنیدن و شهرت‌یافتن در میان مردم رایج‌اند. یک قسم از مَثَل هم عبارت، شعر، اصطلاح، کلمات قصار و احادیثی هستند که به خاطر فصاحت و بلاغت یا کثرت استعمال، مثل شده‌اند. در این مجموعه سعی شده نمونه‌هایی انتخاب شود که در فرهنگ عامّۀ امروز رواج دارند.

این مجموعه دارای نزدیک به 50هزار امثال و حکم و کلمات قصار و ابیات متفرقه است. مطالب به ترتیب الفبا تنظیم یافته و ضرب المثل ها شرح و تفسیر شده است.

بخش بزرگ تر کتاب (97 درصد آن) عبارت از ضرب المثل های مکتوب ادیبانه، کلمات قصار و اشعاری از قدمای شاعران ایران یا شاعران فارسی زبان و تنها 3درصد آن ضرب المثل های عامیانه است. 

آب آبادانی است نظیر:
و من الماء کل شی حی- ابادانی ظلم بر بادی است. 
ریشه بیداد بر خاکستر است.
البغی مرتعه وخیم. البغی آخرمده القوم.
ظلم عاقبت ندارد. 
من سل سیف البغی قتل به.
مکن ای برادر بیداد رای که بیداد را نیست با داد پای/ فردوسی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

امثال و حکم ، چهار جلدی

  • 2,000,000ریال

برچسب ها: علی اکبر دهخدا, ادبیات قدیم فارسی, تاریخ ادبیات ایران, لغتنامه, فولکلور, ضرب المثل, امثال, امثال الحکم, کتاب امثال و حکم