منو
سبد خرید

امامزاده های دارالخلافه

امامزاده های دارالخلافه
موجود نمی باشد

امامزاده های دارالخلافه

نویسنده: بهزاد یعقوبی
تصویرگران: امیرپاشا سحرقریب، سیدبهاء‌الدین بنی‌طبا، امیرحسین فردوسی‌زاده
ناشر: سازمان زیباسازی شهر تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: خشتی بزرگ سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - رنگی - گلاسه

در شهرسازی و سازماندهی شهرهای ایران حیات معنوی و اعتقاد دینی نقش مهمی دارد. موقعیت اماکن دینی و امامزاده ها در ساماندهی فضاهای شهری و محلات بازتاب این نگرش است. از سوی دیگر همین بزرگان و بزرگ زادگان، مصداق همان یارانی هستند که در کلام حافظ به شهر معنا می بخشند و زمینه ی همدلی و مهربانی مردمان آن را فراهم می آورند که اساس مدنیت و زندگی شهری است. کتاب حاضر مطالبی خواندنی درباره ی امامزاده های محدوده ی دارالخلافه ی تهران و تصاویری چشم نواز از این مجموعه را پیش رو قرار می دهد.

به لحاظ شهرسازی، امام زاده ها، محور گسترش حیات اجتماعی در اشکال مختلف هستند. محل کار و سکونت و تفریح شهروندان در نسبت با آنها تعریف می شود و با آن ارتباطی ناگسستنی دارد. وجود بقاع امامزاده ها گاهی در دل بازار ها نشان از این ارتباط گسترده دارند. در گذشته در ایام خاصی از سال همچون ماه رمضان، صحن امامزاده ها و کوچه های مجاور آنها محل اجتماع مردم و وقت گذرانی شان بود. معمولا بعد از ظهرهای ماه رمضان، کسبه و دست فروشاها و معرکه گیر ها بساط خود را در اطراف این امامزاده ها پهن می کردند.

مساجد و نیز تکایا تبلور معمارانه - شهرسازانه نهاد دین هستند و هیچ امامزاده ای نیست که با مساجد و تکایا در هم تنیدگی و پیوستگی کالبدی نداشته باشد. وجود مسجد در کنار امامزاده در برخی موارد، این درهم تنیدگی و پیوستگی را در محدوده شهر به وضوح به نمایش می گذارد. نکته ی دیگر آن است که نهاد علم نیز با آنها همین ارتباط همه جانبه را دارد. یعنی در کنار آنها مدرسه و کتابخانه نیز ساخته می شد. وجود این اماکن دینی و فرهنگی پیرامون امامزاده ها سبب می شود تا شاهد حضور مردم زیادی در فضاهای امامزاده و پیرامون آن باشیم. از گذشته آمد و شد زیاد به امامزاده ها موجب رونق کسب و شکل گیری بازارها و بازارچه ها بوده است. از لحاظ معماری، امامزاده ها نگارستان و نمایشگاه زنده ی هنرهای مختلف و غالبا کهن اند. به عنوان نمونه بنای برخی امامزاده ها قدیمی تر از خود شهر است و بعضا در آنها ادوار مختلف هنری را میتوان بازجست.

تهران پیش از آن که در دوره ی صفوی سری در میان شهرها در بیاورد، روستای گمنامی در کنار امامزاده سید اسماعیل بود و به تدریج رشد و گسترش یافت. یکی از آثار هنری ارزشمند تاریخ تهران، دربی قدیمی است که حدود بیش از 500 سال پیش توسط شخصی به نام استاد حسین به طرز زیبایی ساخته شده و هم اکنون در گنبد خانه ی امام زاده سید اسماعیل نگهداری می شود.

می توان گفت مساجد و امامزاده ها، صفحات مختلف تاریخ هنر این دیارند. نمونه های زیبا و منحصر به فردی از هنرهایی چون گچ بری، گنبد و گلدسته سازی، ساخت ضریح، کاشی کاری و خطاطی را می توان در جای جای امام زاده های دارالخلافه تهران جستجو کرد. کتاب حاضر مطالبی خواندنی درباره ی امامزاده های محدوده ی دارالخلافه ی تهران و تصاویری چشم نواز از این مجموعه را در پیش رو قرار می دهد. این تصاویر و نوشته ها بیننده را به زیارت و تماشای این یادگاری تاریخی و معنوی می برد. شکل دهی این کار ره آورد تهرانگردی های هفتگی از بازار تهران و مساجد تاریخی شهر است.

فهرست

امامزاده اسحاق(ع)
امامزاده سید اسماعیل(ع)
بقعه پیرعطا(ع)
امامزادگان چهل تنان علیهم السلام
امامزاده روح الله(ع)
امامزاده زید(ع)
امامزاده سید ناصرالدین (ع)
امامزاده سید ولی(ع)
امامزادگان هفت دختران علیهم السلام
امامزادگان یحی و محمد علیهم السلام.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.