كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
الهیات ؛ دانشنامه علائی

الهیات ؛ دانشنامه علائی

نویسنده: ابن سینا
مترجم: محمد معین
ناشر: دهخدا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 190
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 2 

 کیفیت : درحد نو


مروری بر کتاب 

یادگار جشن هزاره ابوعلی سینا


دانشنامه علایی که دانشنامه‌ای است تألیف ابن سینا به زبان فارسی در پنج علم منطق، طبیعیات (علم زیرین) هیئت، موسیقی و علم آنچه بیرون طبیعت است (علم برین)، می‌شود. 
در این دانشنامه ابن سینا تلاش کرده است تا آنجا که می‌تواند واژه‌های فارسی بکار برد. در منابع عربی و فارسی به نام‌های «الحکمهالعلائیه» «الرسالهالعلائیه» «حکمت علایی» و یا «کتاب علایی» نیز نامیده شده است.

 این اثر با هدف طرح و تبیین پنج علم منطق، طبیعیات، هیئت، موسیقی و فلسفه اولی به زبان و با اصطلاحات فارسی، در حدود ۴۲۰ هجری قمری توسط «ابن سینا» به نگارش درآمد. دانشنامه­ ی علائی هم از جهت علمی و فلسفی، هم از جهت تاریخی و ادبیاتی اثری بسیار درخور توجه و گران­قدر است. علاوه بر آنکه نثر شیرین و همه فهم آن (که شبیه چندانی بین آثار علمی و فلسفی قدیم ما ندارد) از آن کتابی بسیار خواندنی و جذاب ساخته است.

نویسنده ی دانشنامه، شیخ الرئیس ابوعلی سینا از بزرگترین مشاهیر و حکمای تاریخ اسلام و بلکه همه ی تاریخ است. متأسفانه در قرون اخیر در ممالک اسلامی این چهره ی ارزشمند و آثار گران­سنگ او –بیشتر با عناوینی چون پایان دوران سنت مشایی و فرارسیدن دوران مکتب صدرایی- تا حد زیادی مغفول و مهجور مانده؛ و به تبع این غفلت حرمان عدم استفاده از گنجینه­ ی ارزشمند آثار ابن سینا دامن گیر جامعه­ ی اندیشمندان و دانشمندان این دیار گشته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

الهیات ؛ دانشنامه علائی

  • ناشر: دهخدا
  • کد کتاب: 58839 - 110/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابن سینا, محمد معین, فلسفه اسلامی, الهیات, ادبیات قدیم, منطق, بوعلی سینا, پورسینا, کتاب الهیات ؛ دانشنامه علائی