كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
الموت ؛ حسن صباح ، پیر کوهستان الموت

الموت ؛ حسن صباح ، پیر کوهستان الموت

نویسنده: ولادیمیر بارتول
مترجم: محمدرضا مباشر
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 631
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 7

 

مروری بر کتاب

حسن صباح (۴۶۴ قمری - ۲۶ ربیع‌الثانی ۵۱۸ قمری) از ایرانیانی بود که در دوره سلجوقی قیام کردند.مذهب وی و پیروانش شیعه اسماعیلیه نزاریه بود که شاخه‌ای از پیروان امامان است اما به هفت امام اعتقاد داشتند و امامت را بعد از امام جعفر صادق حق فرزند وی اسماعیل دانسته و او را موعود (آخر الزمان) و امام آخر می‌دانستند.مرکز قدرت اینان در مصر بود که خلفای فاطمی مصر این مذهب را در این کشور رسمی اعلام کرده بودند.

شیوه حسن صباح در از بین بردن مخالفان کشتن مستقیم افراد به همراه جانفشانی قاتل بود. مکتب صباح که به الموتیان نیز شناخته می‌شد، به نام فدائیان معروف بود. آنها اولین افرادی بودند که هدف را برتر از وسیله می‌دانستندو به خود اجازه می‌دادند با تظاهر و تزویر، به سازمان دشمن نفوذ کنند.

آن‌ها فقط مخالفان خود را که برای گسترش فرقه اسماعیلیه خطر ناک می‌دیدند می‌کشتند، هر چند مسائل ناشی از اشغال ایران و فساد روزافزون خلفای عباسی در رشد و گسترش این جنبش بی‌تاثیر نبود. فداییان باطنی، بسیاری از سران سلجوقی را کشتند و این کار را نیز در زمان جانشینان حسن صباح از جمله کیابزرگ امید ادامه دادند.

نهضت آنان نزدیک به ۹۵ سال ادامه داشت تا اینکه هلاکوخان شعله" این جنبش را خاموش کرد و آخرین رهبر آنان که رکن الدین خورشاه نام داشت را به قتل رسانید.البته بعضی آن ها را به نام حشاشین می شناسند که اشتباه است زیرا حشاشین،حشیش فروش بودند وحشیش رابه صورت دارو میفروختند نه برای آدم کشی.آن‌ها هیچ گاه از زهر و تیر استفاده نمی‌کردند و هیچ گاه از پشت به کسی خنجر نمی‌زدند...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

الموت ؛ حسن صباح ، پیر کوهستان الموت

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 107787
  • موجودی: در انبار
  • 850,000ریال
  • 770,000ریال

برچسب ها: حسن صباح, ولادیمیر بارتول, محمدرضا مباشر, اسماعیلیان, تاریخ اسماعیلیان, اسماعیلیه, سلجوقیان, کتاب الموت ؛ حسن صباح ، پیر کوهستان الموت