کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
المعجم فی معاییر اشعار العجم

المعجم فی معائیر اشعار العجم

نویسنده: شمس الدین محمد بن قیس الرازی - محمد بن عبدالوهاب قزوینی - سیدمحمدتقی مدرس رضوی - سیروس شمیسا
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 640
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1  

 

مروری بر کتاب 

کتاب المعجم فی معائیر اشعار العجم ، از کتاب های ادبی زبان پارسی در اوایل قرن هفتم هجری است که از آتش جهان سوز حمله مغول ، سالم به دست ما رسیده است.این کتاب نفیس مشتمل بر سه فن از فنون ادب است : فن عروض ، فن قوافی و فن نقد الشعر

از مقایسه کتاب حدائق السحر ( رشیدالدین وطواط ) با این کتاب مشخص می شود که آن یکی از مآخذ و منابع شمس قیس در تالیف کتاب بوده است . بسیاری از مطالب و شواهد شعریه در کتاب المعجم منقول از حدائق السحر می باشد، اما برتری کتاب المجم در این است که کتاب مذکور مشتمل بر جمیع فنون شعری ، یعنی عروض ، قوافی و نقد الشعر است در حالی که حدائق السحر فقط به نقد الشعر پرداخته است ، نکته دیگر اختصار و ایجاز حدائق السحر و اشباع کافی و بسط وافی المعجم می باشد.

دیگر آن که رشیدالدین وطواط در استشهاد به ابیات غالبا بر یک یا دو بیت اقتصار کرده و شمس قیس غالبا قصائد طولانی و قطعات و غزلیات کامل ایراد نموده است و این مسئله با ملاحظه این که غالب اشعار شعرای متقدمین و متوسطین ما و بلکه خود نام شعرا نیز به کلی از بین رفته، در منتهی درجه اهمیت قرار دارد.

این اثر، کامل ترین و مهم ترین کتاب در فن شعر است. کتاب نفیس علامه شمس الدین محمد بن قیس رازی شامل سه فن علم عروض، علم قوافی و علم نقد الشعر است. پیش از این کتاب هم،‌ درباره فنون ادبی سخن رانده شده ولی از تاراج مغول در امان نمانده و به دست ما نرسیده است. از محاسن این کتاب، پرداختن به فنون ثلثه شعریه و مفصل و کامل بودن ابیات استشهادی است. شمس قیس کتاب جامع خود را در سال 630ق به پایان رساند که المعجم تلخیص قسمت فارسی این کتاب است. آثار دیگری نیز از وی در دست است.

علامه قزوینی در سال 1909 میلادی بر این کتاب تحشیه زده و مقدمه ای بر آن نوشته است. وی کار تصحیح را از روی سه نسخه موجود در کتابخانه های موزه بریتانیا، کتابخانه شخصی خدابخش خان صاحب هندوستانی و ایاصوفیه ترکیه و بر اساس نسخه بریتانیا انجام داده است.

مدرس رضوی نیز کار تصحیح کتاب حاضر را از روی 6 نسخه انجام داده و اساس کار خود را همان نسخه موزه بریتانیا گذاشته است. وی علاوه بر ذکر اختلاف نسخ در پاورقی، معانی لغات دشوار را آورده و تا حد امکان نام شاعر ابیات استشهادی را ذکر کرده است.

در کتاب حاضر ، علاوه بر علوم "عروض و قافیه "و فنون "صنایع لفظی و معنوی"، اجزاء کلام منظوم و اصطلاحات ادبی و انواع قالبهای شعری نیز به منظور استفاده علاقه مندان و دوستداران نظم فارسی، مورد بررسی قرار گرفته و برای خود آزمایی خوانندگان، علاوه بر مثالهای داخل متن، نمونه‌ها و تمرینهایی نیز در پایان کتاب آورده شده است.

این کتاب شامل هفت فصل با عناوین، زبان، گفتار، کلام و انواع آن، قافیه، عروض، اصطلاحات ادبی، قالبهای شعری و علم بدیع می‌باشد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

المعجم فی معاییر اشعار العجم

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 107525 - 107/3
  • موجودی: در انبار
  • 850,000ریال

برچسب ها: شمس الدین محمد بن قیس الرازی, محمد بن عبدالوهاب قزوینی, سیدمحمدتقی مدرس رضوی, سیروس شمیسا, ادبیات فارسی, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, زبان فارسی, دستور زبان فارسی, کتاب المعجم فی معاییر اشعار العجم