منو
سبد خرید

المباحث الفقهیه فی شرح الروضه البهیه ؛ شرح فارسی شرح لمعه

المباحث الفقهیه فی شرح الروضه البهیه ؛ شرح فارسی شرح لمعه
المباحث الفقهیه فی شرح الروضه البهیه ؛ شرح فارسی شرح لمعه
120,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 99691 - 35/3
  • وزن: 0.46kg

المباحث الفقهیه فی شرح الروضه البهیه

نویسنده: سید جواد ذهنی تهرانی
ناشر : وجدانی
زبان کتاب: عربی - فارسی
تعداد صفحه: 464
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 3

کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

شرح فارسی شرح لمعه

شارح مقدمه کوتاهی به ابتدای جلد نخست افزوده که در آن، پس از حمد و ثنای الهی، به بیان این مطلب پرداخته است که اشرف علوم به‌لحاظ موضوع و غایت، علم فقه است و تاکنون، کتب پرارزش فراوانی در این موضوع به رشته تحریر درآمده است، ولی از بین تمام آنها، کتاب «الروضة البهية» گوی سبقت را ربوده و از اوان تألیف تاکنون، مورد توجه اهل علم و دانش بوده و شروحی بر آن نگاشته شده است، اما تاکنون، شرحی فارسی که دوره آن را توضیح و تشریح کرده باشد، برای آن نوشته نشده است، ولذا شارح تصمیم گرفته تا شرحی به زبان فارسی برای آن نوشته و به توضیح و تشریح مطالب آن بپردازد؛ به‌نحوی که دانش‌پژوه را از حضور نزد استاد و جلوس در مجالس مباحثه، بی‌نیاز نماید.

روش شرح بدین صورت است که ابتدا متن اصلی کتاب ذکر گردیده و پس از ترجمه، با انتخاب قسمتی از متن تحت عبارت «قوله:..» به شرح آن قسمت پرداخته شده است. در مواردی هم به ترکیب نحوی عبارات و تجزیه کلمات و ریشه‌یابی آنها پرداخته شده و به مراجع ضمایر، اشاره گردیده است. به‌عنوان نمونه: «قوله: بما فيه تذكرة و ذكری لأولی الألباب: کلمه باء جاره و به معنای سببیت بوده و ضمیر در «فيه» به خطاب راجع است و هریک از «تذكرة» و «ذكری»، به معنای اسم فاعل و حال هستند از مای موصوله در «بما فيه»...

این کتاب بر نظام حقوقی ایران نیز بسیار تأثیرگذار بوده است. علاوه بر آن که مهمترین منبع دروس «متون فقه» رشته تحصیلی حقوق در دانشگاه های ایران می باشد، منبع اصلی تدوین قانون مدنی ایران و یکی از مهمترین منابع در تدوین قانون مجازات اسلامی نیز به شمار می رود که علاوه بر محتوای قانون حتی جنبه های شکلی آن ها را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

پرفسور دکتر ناصر کاتوزیان سرآمد حقوق خصوصی ایران در مورد اهمیت این کتاب می نویسد: «شرح لمعه از نظر اسلوب نگارش در میان سایر کتاب های فقهی ممتاز است؛ زیرا در عین حال که در بیان مطالب از به کار بردن کلمات زاید به دقت پرهیز شده، از نظر استدلال نیز چیزی از کتب مفصل کم ندارد. به همین جهت می توان گفت بهترین و جامع ترین کتاب های درسی است.»

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب