کتاب اللهیار صالح ؛ جلد اول : زندگینامه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات طلایه

اللهیار صالح ؛ زندگینامه

نویسنده: خسرو سمیعی
ناشر: طلایه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 235
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

مصور

صالح آرانی (مشهور به اللهیار صالح؛ زاده ۱۲۷۵ در آران - درگذشته ۱۲ فروردین ۱۳۶۰) وزیر، سفیر، سیاست‌مرد ایرانی و از رهبران جبهه ملی ایران.

صالح آرانی متولد آران و بیدگل بود. پدرش مبصرالملک نایب الحکومه آران، بیدگل و نوش آباد بود. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی برای ادامه تحصیل به کالج آمریکایی‌ها (دبیرستان البرز) رفت. او در جوانی مترجم سفارت آمریکا در تهران بود. در این منصب با احمدشاه ملاقات نمود و نقشی کوچک در تصویب نشدن قرارداد ۱۹۱۹ ایفا کرد. داور او را به عدلیه و سپس مالیه برد. در وزارت مالیه به ریاست کل انحصارات دخانیات منصوب شد و از آنجا به ریاست کل گمرک انتقال یافت. همزمان در موارد مرتبط نیز طرف مشورت داور قرار می‌گرفت.

اولین تجربه صالح در کسوت وزارت به کابینه احمد قوام و وزارت دارائی وی مربوط می‌شود. او در این سمت چند برخورد جزئی با قوام داشت که مهمترین آنها به مخالفت صالح با اعزام علی امینی به آمریکا مربوط می‌شود. بعدها در کابینه علی سهیلی با همین سمت و در کابینه‌های ساعد مراغه‌ای و ابراهیم حکیمی با سمت وزیر دادگستری به کار مشغول شد. مدتی نیز وزارت کشور در کابینه مصدق را بر عهده داشت...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اللهیار صالح ؛ جلد اول : زندگینامه

  • ناشر: طلایه
  • کد کتاب: 74380 - 95/1
  • موجودی: در انبار
  • 160,000ریال

برچسب ها: اللهیار صالح, خسرو سمیعی, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, مصدق, کتاب اللهیار صالح ؛ جلد اول : زندگینامه