منو
سبد خرید

الف ، ب ، سه نقطه

الف ، ب ، سه نقطه

نویسنده: محمود پایدار - مازیار جلوه
ناشر: موسسه فرهنگی هنری سیب سرخ نیکان - ابرار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 83
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مجموعه مهارت های زندگی

کتاب الف، ب، سه نقطه کتابی است که ارتباط بین اشخاص را از جنبه‌های روانشناسی بررسی می‌کند. وقتی صحبت از خوشبخت شدن می‌شود، بسیاری از مردم تصور می‌کنند که برای رسیدن به این هدف تنها به سطح زندگی بالا نیاز دارند؛ اما به نظر می‌رسد سطح زندگی با کیفیتِ زندگی تفاوت‌هایی دارد... حقیقت این است که آرامش و کیفیت در پرتو فراگیری الفبای مهارت‌های زندگی تجلی می‌یابد.

اگر به جای سعی در تغییر دیگران، به دنبال تغییر خود هستید و می‌خواهید داستان زندگیتان را با قلم خود بنویسید و حاضرید بهای یک زندگی خوب و با کیفیت را بپردازید مطالعه کتاب الف، ب، سه نقطه به شما توصیه می‌شود.

برای پرواز، اوج گرفتن، و بالا رفتن در آسمان زندگی (ارتفاع و تعالی زندگی)، انسان باید همهٔ تلاش خود را به کار گیرد. به یقین می‌دانیم، پرواز در آسمان زندگی، جز با اجازهٔ صاحب آسمان میسر نخواهد شد و ما امید داریم که همراه با افزایش طول و عرض زندگی، خود را شایسته و آمادهٔ پرواز در آسمان زندگی کنیم.

زمانی‌ که از فرآیند صحبت می‌کنیم، باید چند نکته را از این کلمه به خاطر بیاوریم. فرآیند، یک موضوع پویا و زنده است. هر چند که ما در این کتاب اصول اولیه و پارامترهای مختلف یک ارتباط را مطرح می‌کنیم، اما باید با ارتباط زنده برخورد کرد، به‌ این معنا که ارتباط یک فرآیند مکانیکی نیست که بتوان همهٔ موارد را از قبل در نظر گرفت و همهٔ آن را کنترل کرد؛ بلکه باید با داشتن مهارت، در مواقع لازم کنش و واکنش‌های صحیحی داشت. همان‌طور که در رانندگی اصول اولیه را می‌آموزیم و در برخورد با موقعیت‌های مختلف، واکنش‌های متفاوتی انجام می‌دهیم.

می‌توان گفت ارتباط، نوعی رقص است که براساس آهنگ موجود در آن، رفتار هماهنگ با آن را باید مشخص کرد. مثلاً اگر می‌خواهیم پیامی در مورد اهمیت و ضرورت ارتباط مؤثر در خانواده، به سه نفرشامل: مادربزرگ خانواده، خانمی متأهل بدون فرزند، و دانش‌جویی در شُرف ازدواج، منتقل کنیم؛ طبیعی است که به هر کدام از آن‌ها باید با زبان و مثال خودشان پیام را ارسال کنیم.نکتهٔ جالب‌تر این است که حتی بیان و انتقال یک پیام مشخص برای یک فرد، در موقعیت‌های مختلف، متفاوت خواهد بود، هر چند که در برخی موارد، این موضوع رعایت نمی‌شود....

...فرض کنید در شهر روبات‌ها زندگی می‌کنید. صبح که از خواب بیدار می‌شوید یک روبات به شما صبح بخیر می‌گوید و برایتان صبحانه آماده می‌کند. بعد از صرف صبحانه و آماده شدن با یک تاکسی به محل کار خود می‌روید. راننده و سایر مسافرین هم روبات هستند. در محل کار خود با تعدادی روبات همکار هستید. هنگام ظهر و صرف غذا با تعدادی روبات سر میز غذا می‌نشینید. عصر بعد از پایان کار به پارک می‌روید. در پارک فقط تعدای روبات قدم می‌زنند. شب در تلویزیون سریال روبات‌ها پخش می‌شود. بعد از صرف شامی‌ که توسط یک روبات پخته شده به رخت‌خواب می‌‌روید تا بخوابید.
اکنون چشم‌های خود را ببندید و چنددقیقه خود را کاملاً در شرایط ذکر شده، تصور کنید.

حال که چشم‌های خود را باز کردید، به این سؤالات با‌دقت و حوصله پاسخ بدهید:
چه احساسی دارید؟
آیا این نوع زندگی می‌تواند لذت‌بخش و آرامش‌بخش باشد؟
مهم‌ترین کمبودی که در این داستان احساس می‌کنید، چیست؟
اگر ما نتوانیم با اطرافیان، همسر و فرزندان، همکاران و دوستان، همسایگان، همشهریان، و ... ارتباط برقرار کنیم، چه تفاوتی میان زندگی ما و زندگی به تصویر کشیده شده هست؟
با نبودن یک ارتباط خوب و مؤثر، در زندگی چه چیزی را از دست می‌دهیم؟
اگر روبات‌ها باعث رنجش و عصبانیت ما شوند و احساس ما را درک نکنند، پیش‌بینی شما برای ادامه‌ی این زندگی چه خواهد بود؟

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات