كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
الفهرست

الفهرست

نویسنده: محمدبن اساق بن ندیم
مترجم: محمدرضا تجدد
ناشر: اساطیر - مرکز بین المللی گفتگوی تمدن ها
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 850
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب شامل مقالاتی درباره کتاب‌ها و خطوطِ دوره ساسانی است.همچنین، مرجع بسیار درخوری است در مورد مانی و آیین مانی.این کتاب را فهرس العلوم نیز نامیده‌اند.

یکی از معروفترین، قدیمیترین و جامع ترین فهرست ها در شناخت آثار علمی اسلامی قرون اولیه اسلام، فهرست ابن ندیم است که در دوران شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی، و در مرکز خلافت اسلامی «بغداد» در قرن چهارم هجری نوشته شده است و نام بسیاری از آثار علمی چهار قرن را برای آیندگان ثبت و بسیاری از دانشمندان فنون مختلف اسلامی اعم از فنون و علوم دینی و غیر دینی را معرفی نموده است.

اهمیت این کتاب در حدی است که اگر وجود آن را نادیده انگاریم و آن را از قائمه آثار اسلام، حذف کنیم، خسارت جبران ناپذیری در قلمرو فرهنگ اسلامی به وجود می‌آید و رابطه ما با بخش اعظم فرهنگ و علوم اسلامی قرون اولیه اسلام، قطع می‌شود. کما اینکه شرح حال شخصیت معروفی مانند «جابر بن حیان» و آثار گرانبهای او تنها از این فهرست به دست می‌آید.یک نظر اجمالی به ابواب و فصول و به فهرست این کتاب، جامعیت و گسترش محتویات آن را ثابت می‌کند و به طور قطع، آگهی ما از بخش عمده این مطالب، منحصر به همین کتاب است.

یکی از مزایای بارز این کتاب، وسعت نظر و بی طرفی و روشنفکری نویسنده آن است که نسبت به همه مذاهب اسلام و همه فرقه‌های اسلامی دیدگاه وسیعی داشته و با علمای مذاهب گوناگون همعصر خود رابطه و گاهی دوستی داشته، آثار هر مذهب را از جمله کتابهای معتزله و اهل حدیث، اهل سنت و شیعه بخصوص شیعه امامیه را معرفی کرده است، همچنین نظر خود را به علوم دینی و آثار کتب مذهبی محدود ننموده، بلکه همه فنون و علوم از جمله موسیقی و غنا و مغنیان مشهور و ارباب علوم غریبه را مد نظر داشته است.یکی از استادان او ابوالفرج اصفهانی صاحب کتاب معروف اغانی است که جا به جا از او روایت می‌نماید. همین دیدگاه وسیع ابن ندیم است که کتاب او را تا این حد مورد اهتمام غربیها و دانشمندان عصر ما قرار داده است.

این کتاب نه تنها به مثابۀ دانشنامه ای است که تاریخ فرهنگ، ادبیات و مذهب را از ادوار قبل از اسلام تا عصر نویسنده (سدۀ 4 هجری قمری) به شکل بدیعی به تصویر می کشد، بلکه خصوصیات کتاب شناسی نیز دارد و چنانکه از مقدمۀ کوتاه آن بر می آید ابن ندیم مصمم بوده است؛ تا فهرستی از کلیۀ آثاری که به زبان عربی توسط نویسندگان عرب و غیرعرب تألیف شده بوده، با تراجم مؤلفان آنها به دست دهد، اما مطالعۀ الفهرست نشان می دهد که محتوای این کتاب گسترده تر از آن است که مؤلف خود در مقدمه وعده داده است.

گرچه پیش از تألیف الفهرست، آثاری معدود و مختصر با عنوان فهرست تألیف شده بوده، ولی شیوۀ تدوین آن آثار با روش ابن ندیم بسیار متفاوت است، به طوری که می توان الفهرست را یگانه کتاب شناسی عمومی 4 سدۀ نخستین اسلامی و حتی مدتها بعد از آن به شمار آورد. با وجود اینکه در سدۀ 4 هجری قمری دانشنامه هایی چون احصاءالعلوم فارابی، رسائل اخوان الصفا، مفاتیح العلوم خوارزمی و جوامع العلوم ابن فریعون تألیف شد، هیچ یک نه تنها از لحاظ وسعت و دقت، بلکه از نظر روش نیز با الفهرست قابل مقایسه نیستند. 

فهرست

مقالات دهگانه کتاب
سه فن در علماء نحو و لغت
دو فن در شعر و شاعران
پنج فن در کلام و متکلمان
هشت فن در فقه و فقیهان و محدثان
سه فن در فلسفه و علوم قدیم
سه فن در اسمار و خرافات و عزائم و سحر و شعبده
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

الفهرست

  • ناشر: اساطیر
  • کد کتاب: 111369
  • موجودی: در انبار
  • 1,200,000ریال
  • 1,080,000ریال

برچسب ها: محمدبن اساق بن ندیم, محمدرضا تجدد, تاریخ ایران باستان, تاریخ اسلام, تاریخ ادبیات قدیم, ادبیات قدیم ایران, تاریخ ادبیات ایران, کتاب الفهرست