كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
السیاسه المدنیه

السیاسه المدنیه

نویسنده: ابونصر فارابی
مترجم : حسن ملکشاهی
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 450
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

فارابی، فیلسوف بزرگ و متفکّر کم نظیر، در دانش الهی و دانش کشورداری دو کتاب بی مانند دارد: یکی سیاست مدنیّه (همین کتاب) و دیگری سیرت فاضله. وی در این دو اثر، و نیز در کتاب فصول المنتزعه، مسائل مهمی از دانش الهی و چگونگی نظام جواهر جسمانی و پیوستگی و پدید آمدن آن‌ها نیز جایگاه‌های انسان و نیروهای او را مشخص کرده است.

فارابی بحث وحی را از بحث فلسفه جدا ساخته و همه گونه کشورداری و گرد هم آمدن فاضله و غیر فاضله را تشریح کرده است. مترجم فاضل ضمن به دست دادن ترجمه‌ای روان به فارسی امروز از این کتاب در پایان هر فصل شرح و تفسیر روشنگری آورده است. کتاب دارای دو گفتار است.

اجتماعات از نظر فارابی در یک تقسیم کلی به دو بخش کامله و غیر کامله تقسیم میشوند. اجتماع غیر کامل به تجمعی اطلاق میشود که به مرحله مدنیت و شهرنشینی نرسیده باشد و به تعبیر جامعهشناختی یک جامعه کل و فرهنگ تامی به وجود نیامده باشد. ساخت اقتصادی، سیاسی، مذهبی، معرفتی، تربیتی و اخلاقی مستقلی تشکیل نشده بلکه تابعی از یک امت و یا به تعبیر دیگر تابعی از نظام و سیستم کلی مدینه و جامعه باشد.اجتماع ده، اجتماع محله، کوی و منزل که کوچکترین نوع اجتماع است چنین اند. اجتماع و زندگی جمعی در سیر صعودیش هنگامی به اولین مرتبه کمال قدم مینهد که مدینه تشکیل میشود.

پس مدنیت و مدینه نشینی اولین مرتبه سیر تکاملی زندگی اجتماعی انسان به شمار میرود که به نظر فارابی دائما در حال گسترش و تعالی است. هرچه مدنیت گسترده تر و پیچیده تر بشود انسان به کمال مطلق خود نزدیکتر میشود. این اجتماعات کامله خود دارای سه نوع است که از نظر ماهوی تفاوتی با هم نداشته و تنها از نظر عوامل طبیعی ، خوی و خلق طبیعی و وضع آفرینش و قراردادی زبان از هم متمایز میشوند.

فهرست

گفتار اول
در نمایاندن گونه‌های هستی و جایگاه‌های آنان در سیزده

فصل و گفتار دوم
در گونه‌های سیاست کشورداری در دوازده فصل

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

السیاسه المدنیه

  • ناشر: نقره
  • کد کتاب: 101415 - 201/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابونصر فارابی, حسن ملکشاهی, فارابی, شهرنشینی, مدنیت, جامعه شناسی, تاریخ تمدن, کتاب السیاسه المدنیه