كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
البته واضح و مبرهن است که ...

البته واضح و مبرهن است که ...

نویسنده: ضیاء موحد
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 224
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

ضیاء موحد از شناخته شده ترین چهره های ادبی معاصر ایران که در نقد و هم در شعر، جایگاه استادی دارد، این کتاب را به عنوان رساله و راهنمایی برای مقاله نویسی نوشته است. او در مقدمه کتابش می نویسد: "در دهه های اخیر با پیدا شدن نشریه ها و روزنامه های فراوان، تأسیس گروه های مختلف علوم و علوم انسانی در دانشگاه ها و طرح مباحث سیاسی، دینی و اجتماعی تازه و بحث انگیز مقاله نویسی هم پا به پای کمیت آن بالا رفته باشد محل تأمل است.

انگیزه من در نوشتن این رساله بیشتر محصول تأملی است که این سالها در خواندن و داوری مقاله ها کرده ام." همچنین در این باره گفته است: "وقتی دبیرستان بودم دانش آموزان دنبال انشایی می گشتند که به درد هر موضوعی بخورد. جمله معروف " البته واضح و مبرهن است که اگر قدری درباره این موضوع پرفایده فکر کنیم" و " پس از این موضوع پرفایده نتیجه می گیریم که ..." یادگار همان دوران است. آن روزها از این ماجرا خنده ام می گرفت اما حالا مثل اینکه خودم هم در این رساله می خواهم همین کار را بکنم. دستورهایی صادر کنم برای نوشتن هر مقاله. مگر می شود برای مقاله ای که پهلو به اثر هنری می زند و مقاله تحقیقی و علمی دستورهای واحدی داد؟ اما اگر بگوییم در همه انواع مقاله ها، حتی مقاله های هنری اصل هایی هست که باید رعایت کرد، اغراق نکرده ایم. از این گذشته مقاله های علمی، تحقیقی و فلسفی را هم می توان با رعایت اصلها و دستورهایی رغبت انگیز و خواندنی کرد و دست کم این که آنها را از نقصهای چشمگیری که دامنگیر اغلب مقاله های فارسی است در امان داشت.


از آنجا که نوشتن مقاله علمی تخصصی و نیز مقاله عمومی اصول و ساختاری دارد که لازمه نوشتن یک مقاله خوب است، کتاب هایی در این زمینه تهیه شده اند تا این اصول را به نویسندگان ارائه دهند. یکی از بهترین و ساده ترین آنها کتاب " البته واضح و مبرهن است که" نوشته ضیاء موحد می باشد. او در این کتاب با شیوه ساده ای نویسندگان را برای نوشتن انواع مقالات کمک می کند. این کتاب به کسانی که تازه شروع به نوشتن مقاله کرده اند نیز کمک بسزایی می کند.

این کتاب باارزش به زبان فارسی و در باب مقاله نویسی است. نویسنده چیره دست و نامی کتاب با دیدی متفاوت به مقاله نویسی به عنوان مقوله ای مهم و قابل توجه نگریسته است و تلاش کرده است با روایتی متفاوت به بیان راه و روش این مهم بپردازد. وی انگیزه خود و ضرورت نوشتن این کتاب را چنین بیان می کند: "در دهه های اخیر با پیدا شدن نشریه ها و روزنامه های فراوان، تأسیس گروههای مختلف علوم و علوم انسانی در دانشگاهها و طرح مباحث سیاسی، دینی و اجتماعی تازه و بحث انگیز مقاله نویسی هم پا به پای کمیت آن بالا رفته باشد محل تأمل است. انگیزه من در نوشتن این رساله بیشتر محصول تأملی است که این سالها در خواندن و داوری مقاله ها کرده ام."

استفاده از مثالهای متنوع در میان مطالب جهت روشن تر کردن ساختارهای ارائه شده جهت نوشتارها ، دریافت و گیرایی مطلب را برای خواننده چندین برابر نموده است تا جایی که مطالب کتاب از حالت خشک و رسمی که در کتب و منابعی با این عنوان، سابق دیده شده است، بیرون آمده و خواندن کتاب را برای خواننده بسیار روا ن و لذت بخش کرده است. حجم کم، مطالب گویا و نثر سلیس و روان کتاب مطالعه آن را برای همه افراد مقاله خوان و مقاله نویس ـ که امروزه تعدادشان بسیار می باشدـ امکان پذیرمی نماید به گونه ای که با صرف زمانی اندک میتوان مطالبی باارزش و بااهمیت یافت تا بتوان در درجه اول صحیح نوشتن و در درجه دوم جذاب نوشتن راآموخت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

البته واضح و مبرهن است که ...

  • ناشر: نیلوفر
  • کد کتاب: 78948 - 106/1
  • موجودی: در انبار
  • 145,000ریال
  • 120,000ریال

برچسب ها: ضیاء موحد, مقالات ادبی, نقد ادبی, مقاله نویسی, کتاب البته واضح و مبرهن است که ...