كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
الاصول العشره ؛ رساله در بیان طریقت شطار

الاصول العشره ؛ رساله در بیان طریقت شطار

نویسنده: نجم‌الدین کبری
مترجم: عبدالغفورلاری - نجیب مایل هروی
ناشر: مولی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 111
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته  - سال انتشار: 1392 ~ 1384- دوره چاپ: 3 ~ 2

 

مروری بر کتاب 

شطاریه یا پیروان عبدالله شطار ، که سخنان آنان شبیه سخنان جلالیه، طیفوریه است. همانا مراد کثرت و بی‌نهایتی راه است، و اگرچه از سه نوع بیرون نیست. و مراد به بی‌نهایتی بحسب مراتب است. و اگر در این سخن ترددی افتد، این مثال را ملاحظه نمای. مثلا نماز که یکی از اعمال ظاهری است، یک رکن آن قرائت است، و در آن مراتب بسیار متصور است:

مرتبه اول راست آوردن قرائت است به زبانی که قرآن به آن منزل شده، و عدم آن و مرتبه دوم ملاحظه معنی قرآن است و عدم آن، و تفاوت میان معنی ظاهری و باطنی و مراتبی که در معنی باطنی متصور است و مرتبه سیم ملاحظه مقرو علیه و عدم آن و درجات آن و مرتبه چهارم خضوع و خشوع و درجات آن و پنجم مصادقه اوقات و احوالی که سرایت کند در درجه قرائت.چون حال رکنی معلوم شد، قیاس توان کرد بر این، سایر ارکان نماز و سایر اعمال ظاهری و باطنی....

اصل کتاب (که در عین ایجاز، مبیّن دقیق ترین نکات عرفان اسلامی است و در طول تاریخ تصوّف، همواره مورد اقبال و استفاده ی اهل عرفان و تصوّف واقع شده و بارها به زبان های مختلف از جمله فارسی، عربی و ترکی ترجمه و شرح داده شده است)، به زبان عربی، توسط نجم الدین کبری، به رشته تحریر درآمده است.

ترجمه و شرح وی، از پخته ترین و ارزش مندترین تراجم و شروحی است که بر «الاصول العشره» نوشته شده است و از این جهت که حاوی مطالب دقیق و متضمن آرا و عقاید قائلین به وحدت وجود است، از ترجمه و شرح خوارزمی استوارتر است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

الاصول العشره ؛ رساله در بیان طریقت شطار

  • ناشر: مولی
  • کد کتاب: 110140 - 3/5
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال
  • 250,000ریال

برچسب ها: عبدالله شطار, نجم‌الدین کبری, عبدالغفورلاری, نجیب مایل هروی, عرفان اسلامی, تصوف, شطاریه, صوفیگری, کتاب الاصول العشره ؛ رساله در بیان طریقت شطار