منو
سبد خرید

الأدب الوجیز للولد الصغیر

الأدب الوجیز للولد الصغیر
درحال حاضر موجود نمی باشد
الأدب الوجیز للولد الصغیر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 49286 - 117/5
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 29
0 ریال

الأدب الوجیز للولد الصغیر

نویسنده: عبدالله بن المقفع
مترجم: خواجه نصیرالدین طوسی ، غلامحسین آهنی
ناشر: شهریار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 185
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1340 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

ابن مقفع را چند رسالت است که یکی از آنها " الادب الوجیز " می باشد درین ادب الوجیز او دستورهای چندی ( بزبان عربی ) بفرزند خود می دهد که انجام آنها موجب رهائی از زشتیها و رستگاری اخروی است. مترجم که از مجلسیان ناصرالدین عبدالرحیم ابی منصور است می گوید روزی در مجلس ایشان بودم که رسالات ابن مقفع بحضرتش عرضه شد او از من خواست که آنها را بفارسی برگردانم من باقلت بضاعت دست بترجمه یازیدم و رساله اول را که این کتابست فراهم آوردم امیدوارم تا آن مقبول افتد که قبولی آن موجب خواهد شد تا برسائل دیگر این مقفع پردازم. 

این کتاب، رساله ای است مقصور بر آداب و مواعظ و اخلاق و نصایح که ابن مقفع آن را در تأدیب و تعلیم پسر خود ساخته است. مترجم، این رساله را در مقدمه "الادب الوجیز للولد الصغیر" خوانده و آن را به عبدالله بن مقفع نسبت داده و نامی از خود نبرده است لیکن از مقایسه این ترجمه با اخلاق ناصری و قرائن دیگر انتساب آن به خواجه نصیر طوسی محقق می گردد.
این کتاب به گفته خواجه جزء مجموعه ای از رسائل عربی بوده است منتسب به منشی بلیغ ایرانی داذبه پسر داذجشنس یعنی عبدالله بن المقفع فارسی که از بلغای درجه اول روزگار و مقدم اساتید انشاء زبان تازی است. سبک انشاء فارسی اخلاق ناصری و الادب الوجیز خیلی شبیه به یکدیگر و عینا گویا ریخته یک قلم است با این تفاوت که اخلاق ناصری کتابی است علمی و الادب الوجیز کتابی ادبی است.

علامه فقید مرحوم عباس اقبال می گوید: «رساله الادب الوجیز که حالیه از پس نقاب اختفاء بیرون می آید و ادبیات زبان شیوای فارسی را با علان وجود خود زینتی تازه می بخشد، رساله ای است در نهایت سلامت عبارت و جزالت کلام و از نمونه های بسیار خوب نثر فارسی در قرن هفتم است...»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات