كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اقتصاد مهندسی ؛ ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی

اقتصاد مهندسی

نویسنده: محمدمهدی اسکونژاد
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 393
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

اقتصاد مهندسی از شاخه‌های علم اقتصاد است و از روش‌های تحلیلی که در برآورد هزینه و تعیین ارزش اقتصادی سیستم‌ها، فرآورده‌ها و خدمات به کار می‌روند، بحث می‌کند.اقتصاد مهندسی، مجموعه‌ تکنیک‌هایی است که پروسه مقایسه بین گزینه‌های قابل انتخاب را بر پایه‌ی اصول اقتصادی، ساده‌سازی می‌کند. اقتصاد مهندسی در واقع ابزاری برای انتخاب بهترین یا به عبارتی مقرون به صرفه‌ترین گزینه از میان گزینه‌های پیش روی مهندسین است.

به عبارت دیگر، اقتصاد مهندسی، ابزار اصلی تصمیم‌گیری مهندسین در پروژه‌هاست. مباحث علمی و فنی مطرح شده در طول دوره‌های تحصیلیِ رشته‌های مهندسی، گزینه‌های مختلفی را برای انجام امورِ محول‌شده به مهندسین، پیش روی آن‌ها گذاشته که همه‌ آن‌ها به لحاظ فنی و مهندسی قابل اجرا هستند. اما، این اقتصاد مهندسی است که مشخص می‌کند از میان گزینه‌های مختلفِ قابل اجرا از لحاظ فنی، کدام یک به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر بوده و کدام یک فاقد دلیل موجه اقتصادی است.

به بیان ساده‌تر می توان گفت، اگر قابلیت فنی اجرای گزینه‌ها و پروژه‌های مهندسی، شرط لازم انجام آن‌هاست، قابلیت مالی یا همان توجیه اقتصادیِ آن‌ها نیز شرط کافی در اجرای آن خواهد بود. اقتصاد مهندسی به‌طور مشخص به مقوله‌ی دوم که همان بررسی توجیه پذیری اقتصادیِ گزینه‌های پیش روی مهندسین است، می‌پردازد.

مبانی اقتصاد مهندسی، اصول و تکنیک های مختلف تحلیل اقتصادی مهندسی را به صورت کاربردی برای تمام شاخه های مهندسی تبیین و تشریح می نماید.این کتاب جهت ارائه در دوره های آموزشی کوتاه مدت و دوره های تحصیلی دانشگاهی به ویژه دانشجویان رشته های مهندسی، عمران، برق، شیمی، پتروشیمی، مکانیک، صنایع، معدن، هسته ای، تکنولوژی، زیست پزشکی، سیستم ها و هوافضا طراحی شده است.همچنین می توان از این کتاب به عنوان یک منبع درسی مفید برای دانشجویان رشته های اقتصاد و مدیریت در ارائه درس ارزیابی اقتصادی پروژه نیز استفاده نمود.

فهرست 

• مفاهیم اساسی اقصاد مهندسی
• تحلیل ارزش حال
• تحلیل ارزش سالیانه
• تحلیل نرخ بازگشت
• نرخ بهره اسمی و نرخ بهره موثر
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اقتصاد مهندسی ؛ ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 95755
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمدمهدی اسکونژاد, پروژه های اقتصادی, ساختمان سازی, مدیریت اقتصادی, اقتصاد, مهندسی سازه, کتاب اقتصاد مهندسی ؛ ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی