منو
سبد خرید

اقتصاد سیاسی توسعه نیافتگی و رشد

اقتصاد سیاسی توسعه نیافتگی و رشد
-14 %
اقتصاد سیاسی توسعه نیافتگی و رشد
  • موجودی: موجود
  • مدل: 125403 - 111/8
  • وزن: 0.20kg
300,000 ریال
350,000 ریال

اقتصاد سیاسی توسعه نیافتگی و رشد

نويسنده: اسکار لانگه
مترجم: فرهاد نعمانی
ناشر: سيمرغ
زبان كتاب: فارسی
تعداد صفحه: 272
اندازه كتاب: جيبی لب برگشته - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

...رشد اقتصادی بیشتر محصول یک محیط اقتصادی آزاد است تا یک نظام سیاسی خشن تر. دوم این که این بحث شده است که اگر فقرا حق انتخاب بین داشتن آزادی های سیاسی و تامین نیازهای اقتصادی داشته باشند، آنها به طور یکنواخت دومی را برمی گزینند. بنابراین براساس این منطق تضادی بین اجرای مردم سالاری و توجیه آن وجود دارد، یعنی اگر اکثریت فقرا امکان انتخاب داشته باشد دید اکثریت نفی مردم سالاری است.

همچنین استدلال می شود از آنجایی که مردم دلیل دارند که پیش از هر چیز خواهان حذف محرومیت و فقر اقتصادی باشند، پس باید به آزادی های سیاسی که مانع اولویت واقعی آنها می شوند، اصرار نورزند. فرض وجود یک تعارض عمیق بین آزادی های سیاسی و تامین نیازهای اقتصادی فرض مهمی را در این قیاس فراهم می آورد و به این معنا استدلال نوع دوم طفیل نوع نخست یعنی فرض لی است. سوم اینکه اغلب بحث می شود که تاکید بر آزادی های سیاسی و مردم سالاری مخالف ارزش های آسیایی(نظم و انضباط) است تا اختیار و آزادی.

معمولا موفقیت اقتصادی کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا را نتیجه نفی حقوق مدنی و آزادی های اساسی می دانند. تمام عواملی که به عنوان عوامل موفقیت این کشورها معرفی می شوند عبارتنداز: ایجاد فضای باز اقتصادی برای رقابت، استفاده از بازارهای بین المللی، ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری و اصلاحات، نرخ بالای باسوادی وآموزش، اصلاحات ارضی موفق و فرصت های اجتماعی دیگری که مشارکت در فرآیندهای توسعه اقتصادی را گسترش می دهند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم هر یک از این سیاست ها با دموکراسی بیشتر ناسازگار باشند و به این خاطر که با دموکراسی ناسازگار است، موجب رشد وتوسعه این کشورها شده و لزوما باید از طریق اتخاذ خط مشی های سلطه گرایانه نظیر آنچه در کره جنوبی، سنگاپور و چین رخ داده به زور در این کشورها حفظ و در کشورهای دیگر الگوسازی شوند. در واقع شواهد بی شماری وجود دارد که نشان می دهد آن چیزی که برای به وجود آوردن رشد اقتصادی سریع نیاز است، نه یک نظام سیاسی خشن بلکه ایجاد فضای اقتصادی مساعد است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات