دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اقتصاد ایران در دوران جنگ تحمیلی

اقتصاد ایران در دوران جنگ تحمیلی

نویسنده: فرهاد دژپسند , حمیدرضا رئوفی
ناشر: مرکز اسناد دفاع مقدس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 216
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

جنگ علاوه بر ابعاد سیاسی و نظامی، که همیشه به آن پرداخته می‌شود، یک بعد مهم دیگر دارد و آن بعد اقتصادی است. همان‌طور که واکاوی جنگ‌ها از جنبه نظامی و سیاسی ضروری است، واکاوی اقتصادی جنگ هم اهمیت زیادی دارد.

آثار متقابل جنگ و اقتصاد به خوبی مشهود است، همواره یکی از تلاش‌های دشمن منهدم‌کردن زیرساخت‌های اقتصادی کشور مقابل بوده تا از این طریق او را وادار به تسلیم شدن کند. از سوی دیگر اقتصاد قدرتمند یک کشور علاوه بر این که پشتیبان قوای نظامی برای غلبه بر حریف است، با پشتیبانی مردم و تامین مایحتاج آنان سبب آرامش مدیران جامعه و مردم برای حمایت بیشتر رزمندگان می‌شود.

در جنگ ایران و عراق هم زمانی که دشمن احساس کرد، غلبه نظامی بر ایران میسر نیست، به شیوه‌های متعدد کوشید که جنبه‌های اقتصادی ایران را فلج کند. تحریم اقتصادی، خودداری از خرید نفت ایران، واگذاری تجهیزات پیشرفته هوایی و موشکی به عراق برای حمله به پایانه‌ها و تاسیسات فنی و..... از جمله اقدامات ارتش عراق برای انهدام اقتصاد ایران در دوران جنگ بود.

کتاب اقتصاد ایران در دوران جنگ تحمیلی، به بررسی مبسوط وضعیت اقتصادی ایران در دوران جنگ پرداخته است. تاثیر جنگ بر فضای اقتصادی درونی، مدیریت اقتصادی در دوران جنگ، اوضاع اقتصادی ایران در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب و پس از آن، رکودهای اقتصادی ایران، وضعیت تجارت خارجی ایران و ... از موضوعاتی هستند که در این کتاب بررسی شده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات