كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
افغانستان و پنج سال سلطه طالبان

افغانستان و پنج سال سلطه طالبان

نویسنده: وحید مژده
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 188
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

مصور

حکومت طالبان، یکی از بی رحمانه ترین و  خونین ترین حکومت های معاصر است که زیر لوای اسلام، در حقیقت از یک سو منافع آمریکا در منطقه خاور میانه را تضمین می کرد و از طرف دیگر  یک باند بزرگ قاچاقچیان مواد مخدر را در راس یک دولت به اصطلاح «ملی» قرار داده بود.

این حکومت در عمر کوتاه خود کشور افغانستان را که  تا آن زمان نیز سال های سال جنگ و خرابی  و تلفات ناشی از آنها و به ویژه اشغال خود به وسیله شوروی پیشین، را تحمل کرده بود، به سوی سقوط نهایی سوق داد یعنی با در افتادن با  دولت ایالات متحده آمریکا که این گروه را پس از تربیت کردنشان در نزد  بنیادگرایان وهابی پاکستان و با سرمایه های عربستان سعودی، به روی کار آورده بودند، بهانه ای به دست ارتش این کشور داد تا به  دخالت نظامی گسترده و پایدار خود منطقه خاور میانه که پس از آن با جنگ  و اشغال و تخریب عراق ادامه یافت، مشروعیت ببخشد.

طالبان  که هنوز نیز به  جنگ با دولت  افغانستان ادامه می دهند،  بزودی بدل به نیرویی شدند که کنترل آن از دست آمریکا خارج شد در حالی که تاریخ مصرف آن، برعلیه  شوروی که سقوط کرده بود، پایان یافته بود.  همین امر از سال های دهه 1990،  جهان را وارد  فرایندی از جنگ و بحران نامتفارن میان باندهای تروریستی و  دولت های بزرگ کرد که هنوز هم ادامه دارد.

وحید مژده ، که تحصیلات اقتصاد خود را در دانشگاه کابل انجام داده بود و سالها علیه اشغال افغانستان به دست شوروی می جنگید، پس از روی کار آمدن طالبان، ناچار به کناره گیری شد و در این کتاب با نگاهی درونی دست به تحلیل فرایند سیاست های  طالبان در افغانستان و روابط پیچیده و تنگاتنگ آنها با ایالات متحده، چچنستان و ... می زند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

افغانستان و پنج سال سلطه طالبان

  • ناشر: نشر نی
  • کد کتاب: 94113 - 23/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: وحید مژده, افغانستان, تاریخ افغانستان, سیاست و حکومت, طالبان, کتاب افغانستان و پنج سال سلطه طالبان