كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
افغانستان ؛ اقوام - کوچ نشینی

افغانستان

نویسنده: گروه نویسندگان
به کوشش : محمدحسین پاپلی یزدی

ناشر: پاپلی یزدی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

اقوام - کوچ نشینی ؛ مجموعه مقالات

هر چند کتمان حقایق در افغانستان ، تاریخی به درازای خود افغانستان دارد، ولی جنبه‌های عملی آن از سال ۱۳۱۵ چنانچه اشاره شد شروع می‌شود و از این تاریخ به بعد قضیه فرق می‌کند، در نشریات رسمی و عمومی نامی از اقوام دیگر نیست و حتی پسوند نام منطقه و قوم و طایفه از اسامی شخصیتهای غیر افغان حذف می‌شود، ولی پسوند اسم برای افغان‌ها مجاز است! به این معنی که پسوند اسم را می‌توان کاکر، پوپل زایی، نورزایی، قندهاری، پکتیاوال، زرمت، زابلی، مومند، اکاخیل، و غیره گذاشت، ولی نمی‌توان تاجیک، ازبک، هزاره، ترکمن، عرب، قزلباش و …. یا دای کندی و دایزنگی گذاشت چرا که اولاً مردم نمی‌پسندید، ثانیاً ادارات قبول نمی‌کرد!

در پهلوی این طرح فرهنگی، دولت‌های گذشته طرح‌های اقتصادی را روی دست می‌گیرد، اما این طرح‌ها نیز گمراه کننده‌اند، زیرا محل احداث این طرح‌ها طوری انتخاب می‌شوند که هویت افغانی را به نمایش بگذارد به طور مثال به پروژه سرک سازی اشاره می‌کنیم. سرکهای عمومی افغانستان ( به استثنای جاده سالنگ) عموماً از نواحی افغان نشین می‌گذرد و این طبیعی است که سیاح خارجی در وقت عبور از این جاده‌ها فقط با چهره‌های پشتونی آشنا می‌شوند و در خاطرات خود می‌نویسند که ۷۰٪ مردم افغانستان، افغان (پشتون) است.(نگارنده جزوه کوچکی تحت عنوان طرحی در جهت صلح و تفاهم ملی در افغانستان ، تدوین کرده که به تمامی خصوصیات خاده های افغانستان اشاره دارد).
خاطرات و نوشته‌های جهانگردان و نویسندگان خارجی تا دههء شصت هجری شمسی در خود کشور هیچ گونه عکس العملی به بار نمی‌آورد ،چرا که ،مردم افغانستان ۹۵٪ بی سواد بودند، نشریات آزداد وجود نداشت، فقر و تنگدستی مانع مسافرت مردم به خارج از کشور می‌گردید. لذا، نویسندگان خارجی اولا علاقه ای به افغانستان نداشتند و ثانیاً نوشته‌ های شان تاثیری هم نداشت.

در داخل کشور هم اولاً: در این باره چیزی نوشته نمی‌شد و ثانیاً : در اختیار مردم قرار نمی‌گرفت. ( نگارنده در طول دوران تحصیل به یک کتاب، مجله ، روزنامه بر نخورده است که راجع به ترکیب نفوس افغانستان چیزی نوشته باشد.) روی این اصل وقتی مرحوم غبار کتاب افغانستان در مسیر تاریخ را چاپ نمود، دولت وقت اجازه پخش آن را نداد و این کتاب در دوران جهاد در اختیار مردم قرار گرفت. مرحوم غبار آمار نفوس کشور را طبق احصایه دولتی سال ۱۲۴۱ ش / ۱۹۶۲ م بالغ بر ۱۵۲۷۱۶۸۷ نفر ذکر می‌کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

افغانستان ؛ اقوام - کوچ نشینی

  • ناشر: پاپلی
  • کد کتاب: 101611 - 19/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمدحسین پاپلی یزدی, افغانستان, تاریخ افغانستان, جامعه شناسی افغانستان, اقوام افغانستان, کتاب افغانستان ؛ اقوام - کوچ نشینی