منو
سبد خرید

افسانه چیای آگری

افسانه چیای آگری
افسانه چیای آگری
  • موجودی: موجود
  • مدل: 147119 - 68/4
  • وزن: 0.50kg
550,000 ریال

افسانه چیای آگری

نویسنده: یاشار کمال
مترجم: طیفور کردی
ناشر: روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 165
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

دریاچه کوچکی روی چیای آگری است که در ارتفاع چهارهزار متری قرار دارد.اسمش دریاچه کوپه است . هرسال آن زمان که بهار به چیای آگری باز می گردد چوپان های سیاه چشم چیای آگری با آن شانه های پهن و انگشتان بلند، نی هایشان را بر می دارند و با دلهای پر غصه به دیار گلها، بوهای تند رنگ ها و خاک مس رنگ دریاچه کوپه می آیند .

 پوستین هایشان را گرداگرد روی خاک مس رنگ دریاچه ، روی سینه این بهار هزاران ساله پهن می کنند و در چهار طرف دریاچه چهار زانو می نشینند. پیش از دمیدن آفتاب زیر ستاره های خرمن شده «آگری» که همیشه گرگر می سوزند، نی هایشان را از پر شالشان در می آورند و نفس های گرم خود را در آنها می دمند و تا سرزدن آفتاب، خشم هزاران ساله «آگری» را بیرون می ریزند تاکنون نی زن دیگری بهتر از صوفی در هیچ خانواده از آگری پیدا نشده بود.

خشم آگری را هم با نی می نوازند و هم اوازه خوانان آنرا می خوانند ،چوپان سرگردان عاشق دختر بیگ بود.دختر هم عاشق او بود.بیگ فهیمد. بیگ پانزده ده داشت...بیگ گفت : چوپان را بگیرید، آن چوپانی که جرات کرده است .با دختر من پیمان دلدادگی ببندد، مرده یا زنده اش را بیاورید.مرغ عشق آتش شد، آشیانه ای از آتش ساخت، روی درختی از آتش »

مرغ عشق در این آشیانه خوابید.سه جوجه درآورد.مرغ عشق با سه جوجه آتشینش پرواز کرد. به هر سویی که پریدند، هرجا که نشستند، آتش گرفت. کوه آتش «..شد.سنگ آتش شد.خاک آتش گرفت...انسانها همه آتش گرفتند . آری چیای آگری از ظلم و جور به خشم می آید. لته ای از پیکر خودش را بر هر پانزده ده آوار می کند. پانزده ده با مردمش در زیر تنه آگری مدفون می ..شود... چیای آگری نابودشان می کند این است خشم آگری. خشم آگری این چنین است... مرغ عشق شعله ای است، به هر دلی که رسید یکپارچه اتش می شود.آشیانه عشق آتش است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات