کتاب افسانه های پرا فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب هنر انتشارات امیر کبیر

افسانه های اپرا

نويسنده: حسن شهباز
ناشر: امير كبير
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 484
اندازه كتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 2 

کمیاب  - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

م‍ج‍م‍وع‍ه‌ای‌ از ع‍ال‍یت‍رین‌ اپ‍راه‍ای‌ ج‍ه‍ان‌

با آث‍اری‌ از اش‍ت‍راوس‌٫ واگ‍ن‍ر، ه‍ال‍ه‌وی‌ و ...

اپرا را می توان با شکوه ترین و البته سرگرم کننده ترین دستاورد هنر موسیقی دانست. متن اپرا (لیبرتو) تقریبا ترجمه ناپذیر است. زیرا بسیاری از تکنیک های موسیقیایی بر روی کلمات اصلی لیبرتو تعبیه شده است. حتی برخی با بالانویس ترجمۀ متن اپرا، که بالای پرده تابانده می شود مخالف اند، زیرا به نظرشان این کار باعث از بین رفتن تمرکز مخاطبین می شود. البته باید توجه داشت که در برخی اپراها، مانند آثار واگنر، باید کلمه به کلمه با کلام و موسیقی پیش رفت. به همین سبب در اغلب اجراهای اپرا، داستان آن را به صورت خلاصه شده در اختیار حاضرین در اپراخانه قرار می دهند.

در سالهای دهۀ سی و چهل شمسی، زمانی که اپرا در ایران رفته رفته جایگاهی پیدا می کرد، کتابی به نام «افسانه های اپرا» توسط حسن شهباز منتشر شد که داستان برخی از اپراهای بزرگ را در آن به نگارش در آورده بود. در این کتاب داستان هر اپرا به صورت یکپارچه ارایه شده است و این که در هر پرده چه اتفاقی رخ می دهد، مشخص نیست. قبل از آن نیز در مجلۀ چنگ، داستان برخی از اپراها، ترجمه می شد و در اختیار علاقه مندان قرار می گرفت.

...ایجاد اپرا و یا رستاخیز آن، ناشی از توجه آهنگسازان دورۀ باروک، به کلام وشعر است. در درورۀ های پیشین بر خلاف آن چه به نظر می رسد کلام از اهمیت چندانی بر خوردار نبود. هر چند موسیقی ابزاری برای موعظه تلقی می شد اما آنچه خوانده می شد اساسا مورد توجه نبود بلکه تهییجی که حاصل می شد، ارزشمند بود.

شرح نمونه ای از آن چه در موسیقی کلیسایی خوانده می شد، به روایت دبلیو. بابر چنین است: «بر حسب اینکه چه تعداد نت بر بر روی یک سیلاب از کلمۀ متن قرار می گرفت آواز اولیه به سه شیوه خوانده می شد. اگر تنها یک نت بود، سیلابی نامیده می شد و اگر دو یا سه نت بر روی یک سیلاب بود، به آن نئوماتیک می گفتند و اگر بر روی یک سیلاب از کلمه آنقدر نت بود که فراموش می کردید چه چیزی می خواندید، این شیوه ملیسماتیک بود

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

افسانه های پرا رمان پویا فروشگاه اینترنتی آی کتاب : Persianbook آی کتاب

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 75942 - 87/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حسن شهباز, تاریخ موسیقی, اپرا, موسیقی کلاسیک, موسیقی, کتاب تاریخ اپرا, افسانه های پرا