كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اعدام انقلابی رزم آرا به روایت اسناد

اعدام انقلابی رزم آرا به روایت اسناد

نویسنده: داود امینی
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 584
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

کتاب حاضر یکی از موضوعات طرح تدوین تاریخ انقلاب اسلامی است که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه شده است. «جمعیت فداییان اسلام با ورود به مبارزات سیاسی، به تبیین تئوری یک حکومت ایده‌آل اسلامی پرداختند و در حرکت اسلامی خود، تاکتیک مسلحانه را برگزیدند. آن‌ها با اعدام انقلابی رزم‌‌آرا، تحولی عظیم در روند نهضت ملی پدید آوردند که به پیروزی آن نهضت انجامید.»

در سال‌های بعد از انقلاب، برخی از گروه‌ها برای زیر سئوال بردن نقش فدائیان اسلام در این اعدام، وانمود کردند که ضارب رزم‌‌آرا یکی از نظامیان رژیم پهلوی بوده است. این اثر با هدف پاسخ علمی به این شبهه و در جهت بازخوانی کامل اسناد مربوط به اعدام انقلابی رزم‌آرا تدوین شده است.

نويسنده و پژوهشگر اين اثر، از پيشگامان مطالعات فدائيان اسلام‌پژوهی است که تاكنون چند اثر ارزشمند و مهم پيرامون تاريخ مبارزات فدائيان اسلام تأليف و منتشر نموده است.پيدايش و فعاليت جمعيت فدائيان اسلام از جمله وقايع مهم تاريخ معاصرايران است كه با علقه‌های اسلامی شكل گرفت. گرچه اين جمعيت در آغاز حركت خود اجراي احكام شرعی و حفاظت از حريم دين را در سرلوحه‌ اقدامات خود قرار داده بود، اما در جريان نهضت ملی نفت حضور فعالی يافت و با دو اعدام انقلابی نقش بسيار مهمی در عملی‌شدن نهضت مذكور ايفا كرد.

اعدام انقلابي هژير، راه را براي حضور نمايندگان طرفدار ملیكردن صنعت نفت و طرفدار آيت‌الله كاشانی و دكتر مصدق در مجلس شورای ملی فراهم كرد و اعدام انقلابی رزم‌آرا، مهم‌ترين مخالف تصويب قانون ملی‌شدن نفت را از سر راه نهضت برداشت.طي سال‌های بعد از انقلاب، بعضی از اشخاص و گروه‌ها براي به زير سؤال بردن نقش فدائيان اسلام در اعدام انقلابی رزم‌آرا، با خوانشِ گزينشيِ اسناد چنين وانمود كرده‌اند كه ضارب رزم‌آرا نه خليل طهماسبی، بلكه يكی از نظاميان رژيم پهلوی بوده است. برای پاسخ علمی به اين شبهه، بازخوانی كامل اسناد مربوط به اعدام انقلابی رزم‌آرا ضروری مینمود.

بر همين اساس، اين اثر با تكيه بر اسناد بازجويی خليل طهماسبی، بر آن است روايت مستند و مستدل اين واقعه را بيان كند.اين کتاب، مجموعه‌ کاملی از مستندات تاريخی است که حقيقت وقايع تاريخی اين مقطع را روشن میكند. اين اسناد، ازجمله مهم‌ترين شواهد تاريخی است که واقعيت نقش فدائيان اسلام و خليل طهماسبی را که خود قربانيان اين واقعه بودند، نمايان می‌سازد.همچنين ذکر اين نکته ضروری است که اسناد صورت بازجویی‌ها و اسناد ارائه‌شده در اين مجموعه، به‌دقت استنساخ گرديد و براي اينکه انتقال مفاهيم آن به مخاطبان و خوانندگان محترم راحت‌تر باشد، متن استنساخ‌‌شده، به‌وسيله‌ نگارنده نگارش و ويراستاری شد. افزودن نشانه‌های ويرايشی در متن اسناد، از سوی نگارنده است و تا حدودی هم سعی شد از روش نگارش جديد فرهنگستان ادبيات فارسی، بهره گرفته شود ـ مثل جداسازی کلمات مرکب در زبان فارسی ـ ليکن در اين کار در اصل کلمات و جملات و متن اسناد، هيچ تغييري داده نشد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اعدام انقلابی رزم آرا به روایت اسناد

  • 0ریال

برچسب ها: داود امینی, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, سیاستمداران پهلوی, فدائیان اسلام, نخست وزیران ایران, رجال ایران, کتاب اعدام انقلابی رزم آرا به روایت اسناد