منو
سبد خرید

اصول و مبانی جنگ نرم

اصول و مبانی جنگ نرم
-10 %
اصول و مبانی جنگ نرم
  • موجودی: موجود
  • مدل: 138852 - 72/4
  • وزن: 0.50kg
260,000 ریال
290,000 ریال

اصول و مبانی جنگ نرم

نویسنده: علی محمد نائینی
ناشر: ساقی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 3

کیفیت :  نو ؛ لبه جلد کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

امروز جنگ نرم و عملیات روانی به گفتمان حاکم بر سپهر ارباب سیاست تبدیل شده است. گرایش به بهره‌گیری از قدرت افکار عمومی و سرمایه‌های اجتماعی در پی افزایش هزینه‌های نظامیگری و ناکارآمدی آن در برآوردن اهداف سیاسی، به دگردیسی مفهوم قدرت از نگرش سخت‌افزارانه به رهیافت‌های نرم حکایت دارد. بی‌توجهی به مقوله‌ی جنگ نرم هزینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را به‌طور مضاعف افزایش داده است و ظرفیت‌های ملی را به هدر می‌دهد.

با توجه به اهمیت این مقوله باید اذعان داشت سیاست‌گذاری در حوزه‌ی جنگ نرم و عملیات روانی با بخشی‌نگری و جزئی‌بینی راه به مقصود نمی‌برد، بلکه باید به آن به مثابه‌ی دانشی بنیادین نگریست که پیکره‌ی سیاست و فرهنگ بر آن بنا نهاده می‌شود. لیکن عبارات جنگ نرم و عملیات روانی همچون کلیدواژگان بسیاری از علوم در معضل تعریف جامع و مانع علمی گرفتار هستند. این کتاب سعی کرده است جنگ نرم را دقیق بررسی کند و اثرات آن را تحلیل کند.

امروزه رهیافت تقایل گرایی و سخت افزارانه با محوریت اقدامات نظامی در نظام بین الملل جای خود را به رویکرد نرم افزاری و جنگ نرم داده است.این رهیافت از سوی مراکز مطالعاتی، کانون های تفکر و مؤسسات وابسته به بنیادهای غرب اشاعه یافته و توسط مؤسساتی چون کمیته خطر کنونی، بنیاد اعانه ملی برای دموکراسی، مؤسسه ی هوور و بنیاد دفاع از دموکراسی ها ترویج شده است.

سال هاست که غرب با رویکرد جدید و در قالب بهره گیری از روش های نرم، اهداف خود را پی گیری می کند؛ امری که رهبر معظم انقلاب از همان آغاز دهه هفتاد با ادبیات و تعابیر مختلف نظیر تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی و به تازگی جنگ نرم، خطر آن را گوشزد کرده و مسئولین نظام را به چاره اندیشی در برابر آن فرا خواندند.شواهد زیادی وجود دارد که آشکار می سازد از آغاز چهارمین دهه ی پیروزی انقلاب اسلامی، دنیای غرب بر دامنه و شدت جنگ نرم خود در هر یک از سه قلمروی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی افزوده است. از همین رو ضروری است با تدبیر از پیش اندیشیده شده، دامنه و سطح جنگ نرم، مبانی و ابعاد آن بازشناخته شود.

فهرست

1- مبانی نظری و مفاهیم بنیادین
2- مفهوم شناسی جنگ
3- سناریو ها و الگو های آمریکایی در برخورد با ایران
4- شیوه و ابزارهای جنگ نرم
5- اصول، الزامات و شیوه های مقابله با جنگ نرم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات