کتاب اصول بیماریهای ارثی انسان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب سلامت انتشارات دانشگاه تهران

اصول بیماریهای ارثی انسان

نویسنده: محمدعلی مولوی
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1338

کمیاب  - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

موجودات تکامل یافته مثل انسان، از تعداد زیادی سلول ساخته شده است. بنابراین همانگونه که واحد ساختمانی یک ساختمان آجر یا خشت های روی هم چیده شده است، واحد ساختمانی هر موجود چند سلولی، سلول می باشد. بطور خیلی خلاصه، هر سلول مطابق شمای زیر شامل قسمتهای مختلف زیر می باشد:

1- غشاء سلول که محتویات داخل سلول را از محیط خارج و سلول های خارج مجزا می کند.
2- سیتوپلاسم سلول که شامل عناصر متعدد ذره بینی می باشد.
3- هسته ی سلول که حاوی رشته های متعددی است بنام کروموزوم.

تعداد کروموزومها در هر موجود مخصوص خود بوده و با موجود دیگر متفاوت است. به عبارت دیگر تعداد کروموزوم داخل سلولهای انسان با تعداد کروموزومهای سلولهای میمون متفاوت است. هر کروموزوم از تعداد بسیار زیادی ذرات کوچک تشکیل شده است که انتقال صفات ارثی هر فرد به نسل بعدی از طریق این ژنها صورت می گیرد. مطالعات ژنتیکی توسط محققین متعدد از سالهای 1750 شروع شد ولی ژنتیک تجربی یعنی چگونگی انتقال صفات ارثی از یک نسل به نسل دیگر توسط گرگور مندل[2] پایه گذاری شد. تحقیقات دانشمندان نشان داد که کروموزومهای انسانی، رشته های کوچکی با اشکال متفاوت در داخل سلول می باشند که تعداد آنها 23 زوج (46 عدد) است. از تعداد کروموزمهای فوق 22 زوج (44 عدد) آنها بنام کروموزومهای اتوزوم[3] که در تمام سلولها مشترک و یک زوج (2 عدد) آنها کروموزومهای جنسی می باشند که سبب انتقال جنسیت و مشخص کردن جنس مرد یا زن در اعقاب موجود می شوند. ژن ها که واحد ساختمانی کروموزومها می باشند از مواد پروتئینی مخصوص بنام دی اکسی ریبونوکلتیک اسید یا دی.اِن.آ....

محمدعلی مولوی به سال ۱۳۰۰ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. ۴ سال از تحصیلات دوران ابتدایی را در تبریز و بقیه تحصیلات خود را در تهران سپری کرد. پس از طی دوره عمومی در دانشکده پزشکی تهران، عازم پاریس شد و ضمن ادامه تحصیل، مدت ۴ سال در بیمارستان کودکان پاریس به کسب تجربه پرداخت و چندی بعد از طرف سازمان بهداشت جهانی برای تکمیل دوره ژنتیک به مدت ۳ ماه راهی آمریکا گردید.

وی در سال ۱۳۳۲ هجری‌شمسی پس از انجام تحصیلات تکمیلی به ایران مراجعت نمود و ضمن تدریس ژنتیک در دانشگاه تهران، به مدیریت بیمارستان ژنتیکی انتخاب شد. چندی بعد از طرف سازمان بهداشت جهانی برای تکمیل دوران ژنتیک، به کشور دانمارک رفت و تحقیقات خود را ادامه داد. مدت یک ماه از طرف WHO برای گذراندن دوره تخصصی عازم آمریکا شد و چندی بعد از طرف سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان کارشناس جهانی ژنتیک رسماً معرفی گردید.

این استاد برجسته ضمن نوشتن مقالات علمی در مجلات پزشکی متعددی همچون سخن پزشکی، مجله کودکان، زنان، نظام پزشکی و دانش پزشکی، ۲۵ عنوان کتاب به شرح زیر به رشته تحریر درآورده است:
مسائل گوناگون پزشکی (۷جلد)، ژنتیک پزشکی (۳جلد)، ژنیتک عمومی (۲جلد)، بیماری‌‌های عفونی (۲جلد)، بیماری‌های عفونی کودکان و داخلی رشته کودکیاری (۲جلد)، بهداشت عمومی (۲جلد)، اصول بیماری‌های ارثی انسان (۲جلد)، امراض کروموزومی و متابولیک، دیابت و راهنمای بیماران دیابتی، بهبود نسل بشر، سؤال‌وجواب در طب داخلی، و بیماری‌های شایع ارثی و مادرزادی.
گفتنی است وی به سال ۱۳۸۹ هجری‌شمسی به‌عنوان چهره ماندگار در رشته پزشکی انتخاب و مورد تجلیل رئیس جمهور وقت قرار گرفت.
مولوی در سال ۱۳۹۵ هجری‌شمسی به دلیل ابتلا به سرطان پانکراس در کرمانشاه درگذشت.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اصول بیماریهای ارثی انسان

  • 0ریال

برچسب ها: محمدعلی مولوی, پزشکی, ژنتیک, بیماری های ژنتیک, وراثت, کروموزوم, ژن, کتاب اصول بیماریهای ارثی انسان