کتاب اصول برقراری رابطه انسانی با کودک و نوجوان  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب کودک و نوجوان انتشارات دانژه

اصول برقراری رابطه انسانی با کودک و نوجوان

نویسنده: احمد به پژوه
ناشر: دانژه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 10

 

 

مروری بر کتاب

به انضمام : پرسشنامه خودارزیابی اصول برقراری رابطه...

هر پدر و مادری باید تعریف درستی از تعلیم و تربیت داشته باشد و فرزند خود را با توجه به عوامل حاکم بر رشد انسان یعنی فطرت، وراثت و محیط آموزش دهد و تربیت کند.
برای این منظور باید به شناخت نیازهای همه جانبه کودک پرداخت و و هر کدام را به نوعی در برنامه آموزشی و تربیتی کودک مد نظر قرار داد. پدران و مادران توانا و موفق کسانی هستند که دانایی های لازم و ضروری را کسب می کنند و به نیکی می دانند که گلها مشکلی ندارند بلکه باغبان­ها اشکال دارند.

در این مطلب سعی می شود برخی از مهمترین اصول تعلیم و تربیت و برقراری رابطه با کودک و نوجوان در اختیار پدر و مادرهای عزیز قرار گیرد. امید است که این مطالب راهی باشد برای شیوه­های صحیح برقراری رابطه با فرزندانمان و پرورش فرزندانی سالم و توانا و بنابراین رشد جامعه سالم...

هر پدر و هر مادری دوست دارد و بلکه آرزومند است که فرزند یا فرزندانی سالم و صالح، همراه با رابطه‌ای گرم، مطمئن و امیدبخش داشته باشد. این خواست و آرزو، طبیعی، واقعی و شدنی است.

کتاب حاضر خواننده را یاری می‌دهد تا در مسیر ایجاد و تدوام رابطه انسانی با کودکان و نوجوانان گام بردارند و با روش‌های عملی در تحقق خانواده‌ای سالم و روابطی رضایت‌بخش بکوشد.

هریک از شما خبرهای تکان دهنده ای را در روزنامه هاو یا از سایر رسانه ها درباره ی مشکلات و مسایل کودکان و نوجوانان خوانده یاشنیده اید . به نظرشما علت چیست ؟

ـ عدم آگاهی دست اندرکاران تعلیم و تربیت نسبت به نقش و وظایف خود ؟
ـ عدم توجه به روان شناسی کودک ؟‌
ـ تکرارکورکورانه روش های تربیتی نادرست ؟
ـ عدم توجه به روش های برقراری رابطه انسانی ؟

محیط مطلوب پس از زمینه ی مناسب وراثتی , مهمترین و ضروری ترین نیاز برای رشد یک انسان محسوب می شود. اگر ما در نقش ” معلم ـ مربی“ توانستیم خود را بسازیم و با کودک درست رفتار کنیم , کودک هم درست رفتار می کند .(انعکاس رفتار)* دراین راستا میان کودک و مربی باید فضایی انسانی , صمیمانه و صادقانه بوجود آورد و سعی کرد به طور عملی و عینی یک الگو و سرمشق مطلوب برای کودک بود. آنچنان که طبق ضرب المثل معروف : ” دوصدگفته چو نیم کردار نیست .“ ,‌کودک بیشترین اثر را از اعمال و کردار ما می پذیرد تا گفتار ما .

سخن از آموزش اصول برقراری ارتباط انسانی ,‌بهداشت روانی ,‌پیشگیری و ساختن انسان ها است . با آغاز دوره ی آموزش رسمی , حساس ترین ایام یک دانش آموز در محیط آموزشگاه سپری می شود . از این رو قابل تعجب نیست که ریشه ی اکثر مشکلات رفتاری و ناهنجاری های عاطفی ,‌اجتماعی و روانی را باید در همین محیط جستجو کرد.

خشونت و پرخاشگری ,‌ناسزاگویی ,‌فرار از مدرسه ,‌افت تحصیلی , ترک تحصیل ,‌اعتیاد و نظایر آن جلوه هایی از عدم برقراری ارتباط درست با کودکان و نوجوانان است . زمانی که با یک پدیده ـ ی رفتاری روبه رو می شویم , شایسته است سه مرحله را طی کنیم :

۱) شناسایی کامل و همه جانبه ی آن پدیده ی رفتاری (‌جلوگیری از جزیی نگری )ا
۲) توجه به ریشه یابی و علت یابی رفتار ( طرح چراها)ا
۳) اندیشیدن به راه یابی ( چه باید کرد ؟‌ چه راه حلی ؟‌ چه اقدامی ؟ و ...

حال باید کودک و نوجوان را باور نمود و اوراپذیرفت . داشتن یک رابطه ی خوب و انسانی مقدماتی ترین و ضروری ترین مرحله ی کار با کودک یا نوجوان است .

...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اصول برقراری رابطه انسانی با کودک و نوجوان

  • ناشر: دانژه
  • کد کتاب: 10184
  • موجودی: در انبار
  • 140,000ریال
  • 120,000ریال

برچسب ها: احمد به پژوه, روانشناسی نوجوانان, پرخاشگری, بلوغ, کتاب اصول برقراری رابطه انسانی با کودک و نوجوان