كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اصل علیت در فلسفه و کلام

اصل علیت در فلسفه و کلام

نویسنده: محمدحسن قدردان قراملکی
ناشر: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 207
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

تحلیلی از نظریات متفکران و فیزیکدانان غرب و متکلمان اسلامی

کاوش در اصل علیت اینک که از همه سو مورد تشکیک واقع شده، ضرورى است. اصل علیت، در دوران باستان از سوى شکاکان مورد هجوم بوده است و اشاعره نیز در مقابل آن، نظریه «عاده الله» را مطرح کرده ‏اند و متکلمان و فلاسفه غرب مانند دکارت، آن را نفى کرده و به «تقارن غیر علی» رو آورده ‏اند و امثال هیوم و کانت با تیغ ‏هاى نقادى خود، درصدد قطع درخت تنومند علیت ند و متأسفانه بعضى از علماى اصولى نیز در ضربه زدن به این اصل، هم‏ داستان شده‏ اند.

کتاب حاضر در چهار بخش و فصول مختلف در مقام استحکام بخشیدن به اصل علیت و دفع شبهات از آن است. «تعریف علیت» و «ادله اصل علیت» و «نقش خداوند در اصل علیت» و «علیت و اختیار» و «ادله اشاعره بر رد علیت» و «ادله فلاسفه غربى بر نفى علیت» از فصل‏ هاى این کتاب است....

محث از علیت یکی از مبنایی‌ترین و قدیمی‌ترین مباحث عقلی در تاریخ بوده است. اندیشمندان بسیاری در خصوص آن قلم فرسایی کرده‌اند. اهمیت این موضوع، بدان حد است که برخی منشاء تکون فلسفه را اصل علیت می‌دانند.

1. فلاسفه اسلامی همچون ملاصدرا و شهید صدر براساس آن‌چه که در قرآن و احادیث آمده.

2. صیغه دینی آنها ایجاب می‌کند که در این موضوع بیشتر به کنکاش بپردازند.

3. دانشمندان به طور کل به دو گروه موافق و مخالف تقسیم می‌شوند که فلاسفه اسلامی بالاتفاق همه موافق آن بوده، آن را ضروری می‌دانند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اصل علیت در فلسفه و کلام

  • 0ریال

برچسب ها: محمدحسن قدردان قراملکی, اسلام, فقه شیعه, معارف اسلامی, فلسفه اسلامی, کتاب اصل علیت در فلسفه و کلام