دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اشرف افغان بر تختگاه اصفهان

اشرف افغان بر تختگاه اصفهان
درحال حاضر موجود نمی باشد

اشرف افغان بر تختگاه اصفهان

نویسنده: ویلم فلور
مترجم: ابوالقاسم سری
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 232
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

به روایت شاهدان هلندی

اشرف افغان. پسرعمو و جانشین محمود افغان رئیس قبیله غلجائی بود که در اوائل قرن ۱۲ هجری علیه صفویان شوریدند و سلطنت ایران را تصاحب کردند. در خلال آن احوال دولت عثمانی عراق عجم و قسمت بزرگی از آذربایجان را تحت تصرف خویش درآورده بود.

اشرف می‌خواست با دولت عثمانی عهدنامه‌ای منعقد سازد و به واسطه اشتراک مذهب تسنن، اراضی ضبط‌ شده روزگار دولت صفوی را مسترد دارد، اما به آرزوی خویش نایل نگشت و در نتیجه جنگ ادامه یافت و بوسیله اغفال و تحریک امرای کردستان و ساده‌دلان لشکر عثمانی کارش قدری پیشرفت کرد و به پیروزی نایل گردید و رفتار خیلی دوستانه ابراز می‌کرد.

سرانجام در تاریخ ۱۱۴۰ ه‍. ق. دولت‌های عثمانی و روسیه پادشاهی وی را در ایران تصدیق کردند، ولی از طرف دیگر طهماسب پسر سلطان حسین که از شاهزادگان صفوی و در تحت اسارت وی بود، در خراسان به کمک بعضی از اقوام و عشائر ترک و مخصوصاً به حیل و تدابیر طهماسب‌قلی‌خان (که بعد به نادرشاه مشهور شد) بسیار نیرومند گردید...

اشرف خان پس از رسيدن به تاج و تخت امان الله خان را حامي اصلي خود خوانده و دستور داد كه مهر و امضاي او را همچون مهر شاه معتبر دانند. اما اين مرد خونخوار و پول پرست نمي توانست اين اعتبار را زماني دراز حفظ كند. او كه بار ديگر خود را بر اريكه ي قدرت مي ديد به دزدي و اخاذي آغازيد و سندي را با امضاي بيست و پنج تن جعل كرد و به اشرف پيشنهاد نمود كه آنان را بكشد و اموالشان را براي غني ساختن گنجينه ي پادشاهي مصادره كند.

نام هلنديان در آغاز فهرست نامهاي اين بيست و پنج تن و پس از آنها نام برخي از بلند پايگان افغاني بود و از آن جمله اعتمادالدوله، قورچي باشيان، و ساير رجال ايراني و سرانجام معتبرترين بازرگانان شهر در اين فهرست بودند.


فهرست

رویدادهای اصفهان 
قیام و سقوط سید احمدخان پادشاه کرمان 
آغاز یادداشت های روزانه 
پایان روزنامه 
وضع گمبرون در سالهای ۱۷۲۵ تا ۱۷۲۷
سلطان محمد میرزا یکی از مدعیان تا و تخت صفوی 
آغاز یادداشت روزانه 
پایان یادداشت 
وضع بندر عباس ۱۷۲۸
دوران حکومت زبردست خان و زاهد علی خان 
آغاز یادداشتهای روزانه فرستادگان اتلام
پایان یادداشت 
اوضاع هرمز در سالهای ۱۷۲۸ تا ۱۷۲۹

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات