منو
سبد خرید

اشتباه بزرگ ؛ ملی شدن نفت ؟

اشتباه بزرگ ؛ ملی شدن نفت ؟
درحال حاضر موجود نمی باشد
اشتباه بزرگ ؛ ملی شدن نفت ؟
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 130828 - 117/1
  • وزن: 0.34kg
  • UPC: 65
0 ریال

اشتباه بزرگ ؛ ملی شدن نفت ؟

نویسنده: ابراهیم صفائی
ناشر: کتابسرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 343
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

مصور

ملی شدن نفت در ایران یک رویداد بزرگ سیاسی-اقتصادی بود که پیامدهای مهم به دنبال داشت. این رویداد دارای ذیشه های گشیده قوی در رقابت اقتصادی نفتی آمریکا و انگلیس و در سیاست داخلی و خارجی ایران بود و پیامدهای آن از دیدگاه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و منطقه ای آثاری پدید آورد که برای ایران عواقب بسیار به دنبال داشت.درباره ملی شدن نفت تاکنون از سوی صاحب نظران و پژوهشگران خارجی و ایرانی چندین کتاب عرضه شده است.

کتاب حاضر نیز پژوهشی است در این زمینه که بر پایه اسناد و مدارک و مآخذ بسیار فراهم گردیده و به خواننده ارجمند کتاب تقدیم می گردد. داوری نهایی پس از مطالعه کتاب با خواننده نکته سنج کتاب خواهد بود.

...در باب فرآیند ملی شدن نفت ایران کارشناسان و روزنامه نگاران دیدگاه های متفاوتی دارند. آنچه می خوانید خلاصه ای از کتاب «اشتباه بزرگ ملی شدن نفت»، نوشته ابراهیم صفایی نقل شده که نویسنده موضوع «ملی شدن نفت» را در شرایط سیاسی و تاریخی خاص دهه 1320 در ایران به مثابه «دولتی سازی» نفت قلمداد می کند و معتقد است که اتکا و اعتماد بیجا به دولتمردان آمریکا، اشتباه در تشخیص راه حل های درست، سیاست منفی و انعطاف ناپذیری، بی توجهی به نارضایی های داخلی، درگیری همه جانبه با دربار و مجلس شورا و مجلس سنا و ارتش، بی اعتنایی به تشکل مخالفان، از دست دادن حمایت آیت الله کاشانی، بحران شدید اقتصادی و مهم تر از همه غفلت از سازش آمریکا و انگلیس، کار ملی شدن نفت را به کودتای 28 مرداد کشاند.

برنامه ملی شدن نفت با ایجاد فضای تبلیغاتی و یک محیط ارعاب و تحریک احساسات مردم به اجرا در آمد. آمریکا به عنوان حمایت از دموکراسی و آزادی ملت ها از چنگال استعمار از سال های پس از جنگ جهانی دوم در جهان سوم تبلیغات فریبنده شدید راه انداخته بود. ولی در همه جا با این نقاب فریبنده می خواست سلطه خود را تحمیل و منافع اقتصادی، سیاسی، نظامی خود را تامین کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات