کتاب اسناد و مکاتبات تاریخی ایران ؛ قاجاریه از 1209 تا 1338 هجری قمری فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات کیهان

اسناد و مکاتبات تاریخی ایران - قاجاریه

نویسنده: محمدرضا نصیری
ناشر: کیهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب 

از 1209 تا 1338 هجری قمری

معمولاً هرگاه موضوع سازمان اداری ایران در دورۀ قاجار مطرح می‌شود تشکیلات اداری دورۀ ناصرالدین‌شاه قاجار مدنظر قرار می‌گیرد، درحالی‌که تشکیلات اداری ایران در دورۀ قاجاریه مختص به دورۀ حکومت ناصرالدین‌شاه نیست. بی‌شک اطلاعات ارزشمند محمدحسن‌خان اعتمادالسلطنه دربارۀ نظام اداری دورۀ ناصری از علل این توجه است. 

سازمان اداری حکومت قاجاریه با اقتباس از تشکیلات اداری حکومت صفویه سامان پیدا کرد و با توسعۀ حکومت، گسترش و تغییر یافت. با انتقال قدرت سیاسی از زندیه به قاجاریه، کاربه‌دستان اداری، همراه وظایفشان، به سازمان اداری حکومت جدید وارد شدند.

درگیری‌های آغامحمدخان قاجار به او فرصت نداد تا در سازمان اداری تغییر یا اصلاحی ایجاد کند. پس از قتل او و تثبیت حکومت قاجاریه در دورۀ جانشینش، این امکان برای فتحعلی‌شاه فراهم شد تا با اتکا به تشکیلات اداری سامان‌یافته‌ای که از سلاله‌های قبلی به میراث رسیده بود و نیز با مشورت کاربه‌دستان پیشینه‌دار اداری، سازمان اداری حکومت قاجاریه را سامان دهد.

فتحعلی‌شاه در سال ۱۲۲۱٫ق تشکیلات اداری کشور را تغییر داد و سازمان اداری حکومت خود را بر مبنای یک صدراعظم و سه وزیر شکل داد. او در سال ۱۲۴۰٫ق، با تعیین وزیر دول خارجه، تعداد وزرای حکومت خود را به چهار وزیر افزایش داد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسناد و مکاتبات تاریخی ایران ؛ قاجاریه از 1209 تا 1338 هجری قمری

  • ناشر: کیهان
  • کد کتاب: 86942 - 46/6
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: محمدرضا نصیری, اسناد تاریخی, قاجار, تاریخ سیاسی ایران, روابط خارجی ایران, کتاب اسناد و مکاتبات تاریخی ایران ؛ از 1209 تا 1338 هجری قمری