كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
اسنادی از جنبش دانشجویی در ایران ؛  5 جلدی

اسنادی از جنبش دانشجویی در ایران

نویسنده: میرحسین موسوی,هادی خانیکی,احمد مسجدجامعی,علیرضا اسماعیلی,سیدحسین موسوی,عیسی عبدی
ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2497
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو ~ نو


مروری بر کتاب

1357 - 1329 هـ.ش

مجموعه اسناد جنبش دانشجویی در ایران مربوط به سال‌های 1329تا 1357 ه‌.ش متعلق به بایگانی نخست وزیری و اداره کل حفاظت نخست وزیری است که اکنون در مرکز اسناد تاریخی معاونت خدمات مدیریت و اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری نگهداری می‌شود . اسناد مذکور از نظر محتوا به دو دسته کلی قابل تقسیم است .

دسته اول عبارت‌اند از : گزارش‌ها و مکاتبات دانشگاه‌ها، سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، استانداری‌ها و سایر مراکز دولتی با نخست‌وزیری و نخست‌وزیری با دفتر مخصوص شاهنشاهی در خصوص وقایع و حوادث روزانه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی .

دسته دوم حاوی گزارش‌های تحلیلی درباره علل بروز جنبش دانشجویی و راه حل‌های پیشنهادی برای رفع آن است .اولین حرکت دانشجویی که در این اسناد به آن اشاره شده تشکیل سازمان دانشجویان در سال 1329و متعاقب آن اعتصاب دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه تهران است .

آخرین سند نیز استعفای دکتر عبدالله شیبانی، رئیس دانشگاه تهران، در 25/10/ 1357به دلیل شدت گرفتن جنبش دانشجویی است .مضامین برخی اسناد دیگر بدین قرار است :جریان ملی شدن صنعت نفت، واقعه 16آذر 1332، انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی، حادثه کشته شدن دکتر ابوالحسن خانعلی در فروردین 1340، حادثه اول بهمن 1340و ورود نیروهای نظامی به دانشگاه تهران، تظاهرات و اعتصابات دانشجویی در سال 1346در اعتراض به میزان و نحوه وصول شهریه دانشگاه‌ها، تظاهرات و اعتراضات سراسری به رهبری دانشجویان در اسفند 1348در اعتراض به افزایش قیمت بلیط اتوبوس‌های شرکت واحد در تهران، اعتراضات گسترده علیه انقلاب سفید و جشن‌های آن و سفر نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران در سال 1351.

در جلد اول این مجموعه، متن 190سند از مجموعه اسناد جنبش دانشجویی، با فهرست راهنمای اسناد به طبع رسیده است .در فهرست راهنما، مشخصات کلی و موضوع و محتوای سند مشخص شده است .یادآور می‌شود این مجموعه دهمین اثر از انتشارات مرکز اسناد ریاست جهموری و چهارمین کتاب از مجموعه "سیاست " است .جلد دوم از مجموعه "اسنادی از جنبش دانشجویی ایران "حاوی متن اسناد این جنبش از تاریخ 1/10/ 1349تا 1/11/ 1352است .این اسناد نیز در ادامه اسناد جلد نخست نقش دانشجویان را در تحولات و رویدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادیی ایران در دوره زمانی یاد شده نشان می‌دهد .در این مجلد 380فقره سند جمع آمده است.

جلد چهارم از مجموعه "اسنادی از جنبش دانشجویی ایران "متن بقیه اسناد نخست وزیری دودمان پهلوی است که در حال حاضر در آرشیو مرکزی اسناد ریاست جمهوری نگه‌داری می‌شود .این اسناد که پیش از این سه جلد آن به طبع رسیده، درباره حرکت‌های دانشجویی و وضعیت دانشگاه‌ها و رویدادهای مربوط به آن است که تاریخ ۱۹/۹/ ۱۳۲۲تا ۲۴/۱۰/ ۱۳۴۴را شامل می‌شود .

در جلد پنجم این مجموعه "اسنادی از جنبش دانشجویی ایران "گرد آمده که مربوط به حرکت‌های دانشجویی و وضعیت دانشگاه‌ها و رویدادهای آن است .این اسناد بر گرفته از اسناد نخست وزیری دوره پهلوی است .در پایان جلد پنجم تصویری از اسناد و عکس‌هایی از دانشگاه‌ها، دانشجویان و جنبش دانشجویی، همچنین نمایه اسامی تمامی جلدها به طبع رسیده است .

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسنادی از جنبش دانشجویی در ایران ؛ 5 جلدی

  • 0ریال

برچسب ها: میرحسین موسوی, هادی خانیکی, احمد مسجدجامعی, علیرضا اسماعیلی, سیدحسین موسوی, عیسی عبدی, تاریخ سیاسی ایران, جنبش دانشجویی, پهلوی, انقلاب اسلامی, ساواک, کتاب اسنادی از جنبش دانشجویی در ایران