کتاب اسماعیلیه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات اساطیر

اسماعیلیه
نویسنده: مهدی محقق
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 90
اندازه کتاب: رقعی جلد سخت - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 2
کد کتاب: 97653

 

مروری بر کتاب
اسماعیلیه یکی از قدیمی­ترین فرقه­های انشعابی شیعه است که منسوب به اسماعیل فرزند ارشد پیشوای ششم شیعیان ـ امام صادق (ع) ـ است. عمده تمرکز اسماعیلیان در کشور مصر بوده است، با وجود این، حضور مستمر و فعال اینان در ایران و قلعه­های الموت از نکات برجسته تاریخ این گروه است.

این نوشتار در پی آن است تا سیری از ورود، حضور و انقراض اسماعیلیان در ایران را واکاوی کند. بر اساس مهم­ترین یافته­های این تحقیق، نام اسماعیلیان با حسن صباح پیوندی عمیق دارد، ضمن آنکه جنگ­ و گریزهای ایشان با حکومت­های وقت از مهم­ترین شاخصه­های ایشان به شمار می­آید.

با تکیه بر روایات رسیده از مورخین، پیرامون شروع دعوت اسماعیلی، چنین دانسته می شود که اسماعیلیان در قرن سوم در مناطق ایران وجود داشته اند. تاریخ شکل گیری اسماعیلیان در ایران و نحوه فعالیت آنها تا پیش از این تاریخ نیز به دلایل مختلفی، در اختیار پژوهشگران نمی باشد. گزارش های پراکنده دیگری پیرامون اسماعیلیه ایران در قرن چهارم، حاکی از حضور آنان در این سرزمین است، ولی با وجود این نقل های تاریخی، ‌هنوز هم ابهامات زیادی در این دوره موجود می باشد که احتیاج به بررسی و تحقیق وسیع دارد ...

مهدی محقق نویسنده ، ادیب ، فقیه ، مصحح و شارح کتب فلسفی، متولد بهمن ۱۳۰۸ خورشیدی، استاد دانشگاه تهران است. وی در شهر مشهد به دنیا آمد و دارای مدرک دکتری در رشته زبان و ادبیات فارسی و رشته الهیات از دانشگاه تهران است. محقق؛ بنیان‌گذار دایرهالمعارف تشیع و عضو سابق هیئت امنای بنیاد دایرهالمعارف اسلامی و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی است.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسماعیلیه

  • ناشر: اساطیر
  • کد کتاب: 97653 - d7/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مهدی محقق, اسماعیلیان, حسن صباح