دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اسلام و مساله نژاد

اسلام و مسئله نژاد

نویسنده: عبدالعزیز عبدالقادر کامل
مترجم: سیدخلیل خلیلیان
ناشر: یونسکو - کمیته ایرانی حقوق بشر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : نو 


مروری بر کتاب

استثمار و تبعیض، تاریخ انسانی را سیاه و نفرت بار ساخته است، نابرابری و عدم تساوی انسان با انسان در هر فرازی از تاریخ به شکل خاصی ظاهر شده، گاهی به صورت نظام غیر انسانی بردگی، گاه به شکل فئودالیسم، و گاهی زیر عنوان جنگ های مقدس مذهبی، و در قرون اخیر به صورت «ناسیونالیسم» رخ نموده است. در چند سده اخیر علم و پیشرفت های علمی نیز دیوارهای تبعیضی که انسان ها میان خود به علت های نژاد، رنگ پوست، زبان و ... چیده اند را ساختگی و پوچ دانسته و از نظر علمی دلیلی برای این گونه برتری جویی ها پیدا نشده است. 

اسلامی تبعیض نژادی و اقلیتی را هرگز به رسمیت نمی شناسد و برتری انسانها را فقط در تقوای الهی میداند پیامبر اسلام (ص) نیز بارها برتساوی نژآدی تصریح کرده است و در عمل نیز به آن پایبند بوده است به عنوان مثال بلال حبشی اولین موذن و عهده دار امور مالی پیامبر (ص) بود. رفتار پیامبر اسلام با اقلیت های دینی یهود و نصاری نیز رفتاری مسالمت آمیز بود آنها در پناه اسلام در انجام مراسم عبادی خود آزاد بودند و از حقوق امنیتی اجتماعی و قضایی و ... برخوردار بودند و هیچ کس حق اذیت و آزار آنان را نداشت.

قرآن کریم: اصل سنجش را اینگونه تعریف کرده است، «ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ (اینها ملاک امتیاز نیست بلکه) گرامی ترین شما نزد خداوند، با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است»

یا أیها النّاس انّا خلقناکم من ذکر و أنثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا انّ أکرمکم عند اللّه أتقیکم انّ اللّه علیمٌ خبیرٌ. »  «هنگامی که در صور دمیده شد، درآن روز، هیچ یک از پیوندهای خویشاوندی در میان آنها نخواهد بود؛ و از یکدیگر تقاضای کمک نمی کنند (چون کاری از کسی ساخته نیست

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات