منو
سبد خرید

اسلام و فرهنگ قرن بیستم

اسلام و فرهنگ قرن بیستم
درحال حاضر موجود نمی باشد
اسلام و فرهنگ قرن بیستم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 94276
  • وزن: 0.10kg
0 ریال

اسلام و فرهنگ قرن بیستم

نویسنده: سیدموسی صدر
مترجم: علی حجتی کرمانی
ناشر: باستان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 116
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

متنی که در پی می‌خوانید در اصل سخنرانی امام موسی صدر با عنوان «اسلام و فرهنگ قرن بیستم» است که در تاریخ ۲۴ ماه مه ۱۹۶۵ (سوم خرداد ۱۳۴۴) در باشگاه اندیشه‌ی لبنان (دار الندوه اللبنانیه) القاء شده است.

عنوان مقاله، به ظرافت نقدی بر جهت گیری سید قطب در نقد تمدن غربی است که در کتاب «اسلام و جاهلیت قرن بیستم» ارائه شده است. امام صدر می‌کوشد به وجه سازنده‌ی روابط اسلام و غرب و نسبت فرهنگی این دو بپردازد و جایگاه و میزان مشارکت اسلام و تمدن اسلامی را در میراث مشترک تمدنی برکشد. تقابل فرهنگ و جاهلیت، در نگاه اجمالی تقابل دو رویکرد متفاوت به دنیا و دو درک متمایز از جهان معاصر و دو دیدگاه تمدنی است.

برای آن‌که از بحث‌های طولانی پیرامون حد و رسم و تعریف کلمه‌ی فرهنگ در امان باشیم، انتظار داریم همه‌ی افراد، حداقل در این بحث با ما همراهی نموده و فرهنگ را به معنای «زندگانی عقلانی» تفسیر کنیم. در این صورت موضوع بحث ما شامل مواد زیر خواهد بود : حقوق (قوانین، عرف و عادت)، فلسفه، عرفان، علوم، هنر و ادبیات.

شاخصه و جنبه‌ی‌ فرهنگی اسلام، مهم‌ترین و اساسی‌ترین قسمت اسلام است. تصادفی نیست که وحی الهی بر پیغمبر اسلام با این آیات شروع شده است: «بخوان به نام پروردگارت که آفرید. انسان را از علق آفرید. بخوان (که) خدای تو کریم‌ترین کریمان است. خدایی که نوشتن با قلم را آموخت. خدایی که به انسان آنچه را که نمی دانست آموخت.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات