دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اسلام شناسی ، دین تطبیقی

اسلام شناسی ، دین تطبیقی

نویسنده: منوچهر خدایارمحبی
ناشر : توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 540
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب

مجموعه حاضر در برگیرنده مقالات، سخنرانی‌ها و ترجمه‌هایی از دکتر خدایار محبی است که با موضوع "فرهنگ ایران و تطبیق ادیان" فراهم آمده است .بخش نخست کتاب متضمن مباحثی است در زمینه پیدایش افسانه‌ها، مراسم و آیین‌های فرهنگی و هنری، نیز تاریخ ادیان در کشورهای ایران، هند، چین و مصر .در بخش دوم پس از تشریح روش تحقیق در علم ادیان، مقایسه‌ای میان باورهای موجود در دین اسلام با دیگر ادیان صورت گرفته است .

آنچه در این مجموعه مورد توجه است، گزیدگانیست از مقالات و سخنرانی‌ها و ترجمه‌های دکتر خدایار محبی که از نظر آشنایی با فرهنگ ایران و نقش تطبیق ادیان سودمند است که در سه دفتر در این کتاب آمده است:

۱- فرهنگ دینی.
۲- فرهنگ‌شناسی، و سنجش دینی.
۳- پیوست‌های اقتصادی- اجتماعی.

باید توجه داشت که دکتر خدایار محبی کتابها و مقاله‌هایی دارد که متعلق به پیش از سال ۱۳۳۷ است که چون موضوع آنها با عنوان این مجموعه در ارتباط نیست، در اینجا نیامده است مانند کتاب شریک مرد در سال ۱۳۲۵ که درباره حقوق اجتماعی بانوان است. دیگری یک دوره از مقالات تحت عنوان امتیازات نفت ایران که از تاریخ ۲۷ آذر ماه تا آخر اسفندماه ۱۳۳۰ از شماره ۱۲ تا ۲۲ در روزنامه واهمه در تهران چاپ شده است . همچنین درباره «شکایت انگلستان به دیوان داوری لاهه و تفسیر یادداشت انگلستان و آمریکا از نظر اصل حاکمیت ملی» در دادگاه لاهه است، که در سال ۱۳۳۲ توسط مؤلف به چاپ رسید و برداشت‌های سیاسی و اجتماعی او را نشان می‌دهد.

این دو رساله همراه با «جامعه‌شناسی و فلسفه اجتماعی» سه بخش دفتر سوم این مجموعه است. آقای دکتر خدایار محبی مقالات و نوشته‌هایی با نام مستعار «باباجه» به رشته تحریر در آورده است که به نوبه خود در خور بررسی بسیار است. این کتاب بیشتر به مقالات و سخنرانی‌ها و ترجمه‌هایی اختصاص دارد که در ایران چاپ شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات