دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اسفندیار نامه

اسفندیار نامه
اسفندیار نامه
درحال حاضر موجود نمی باشد
اسفندیار نامه
اسفندیار نامه
اسفندیار نامه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 164475 - 58/4
  • وزن: 0.60kg
0 ریال

اسفندیارنامه

نویسنده: مهری باقری
ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 179
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

منت خدای را عزوجل که این فرصت را به من داد تا گوشه ای از تاریخ اساطیری و جهان بینی نیاکان و فرهنگ پیشنیان این کهن بوم و بر را گرد آورده، در این نامه بنگارم. درود بر همه آزاد مردان سرافرازی که هر یک به گونه ای تجسم دوباره اسفندیارند و مقر اسطوره نامیرایی و جاودانگی.

فرزندان برومندی که در طول تاریخ دیر و دراز این سرزمین، در هر زمان و در هر گوشه ای از آب و خاک عزیزمان به پروای نام و ننگ، دلیرانه جنگیدند و آرش وار در میدان آتشی که بدخواه دژاندیش برافروخته بود. با تهور و نثار جان خویش آزرم مام وطن را نگاه داشتند و نگذاشتند که این میهن پر آوازه کنام پلنگان و گرگان شود. 

کتاب اسفندیار قابل مطالعه برای همه اقشار جامعه است به ویژه برای افرادی که می‌خواهند اطلاعاتی درباره فرهنگ ایران باستان کسب کنند. البته پس از ورود اسلام به ایران، فرهنگ باستان به نوعی منتقل شده و برخی اسطوره‌ها و قهرمان‌ها هنوز مورد علاقه مردم هستند و این مدعا را می‌توان از اسامی که برای فرزندان‌شان انتخاب می‌کنند مشاهده کرد.

مولف در این اثر کوشیده است تا آنچه را در اسناد و گزارش‌های مکتوب به اسفندیار مربوط می‌شود، از کهن‌ترین نوشته یعنی اوستا و اشارات تاریخ‌نگاران یونانی و کتب مذهبی و ادبی بازمانده از دوران پیش از اسلام به زبان پهلوی و نیز آثار نویسندگان سده‌های نخستین اسلامی تا پژوهش‌های مستشرقین، همه را گرد آورده و در مداخل جداگانه، در اختیار خوانندگان و پژوهشگران قرار داده است.

باقری در «اسفندیارنامه» می‌کوشد به روایت سرشت مردمی، آیینی و پهلوانی «اسفندیار» یکی از پهلوانان شاهنامه فردوسی بپردازد. در این مسیر حماسه «هفت‌خوان اسفندیار» نیز شرح داده شده است. همچنین در این روایت نبرد رستم و اسفندیار با آهنگی داستانی و در قالب نثری ساده، بازنویسی شده است. در پایان کتاب نیز با بررسی دیدگاه‌های پژوهندگان معاصر نکاتی کوتاه درباره قاتل اسفندیار بیان شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات