اسطوره و آیین از روزگار باستان تا امروز

اسطوره و آیین

نویسنده: میرچا الیاده
مترجم: بهمن سرکاراتی
ناشر: اسطوره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 326
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

از روزگار باستان تا امروز

اسطوره، در زبان عربی به معنای روایت و حدیثی است که اساس و اعتباری ندارد. در سدة نوزدهم، اسطوره را تصویر نمادین پدیده‌های طبیعت می‌دانستند که به زبانی محسوس قابل تبیین است؛ هم‌چنین بیانگر آراء و عقاید یک قوم است.

در کتاب حاضر، پیوند اسطوره و آئین، «آئین شمنی»، هزاره‌گرایی و انسان‌شناسی انسان‌گرا مورد بررسی قرار گرفته و در مکتب‌ها و دیدگاه‌های گوناگون اسطوره‌شناسی بیان شده است. در این اثر با دیدگاه‌های مختلفی چون «دومزیل، کارکردگرایی» و... دربارة اسطوره‌شناسی و آئین روبه‌ررو می‌شویم.

ابوالقاسم اسماعیل پور مطلق، اسطوره شناس و دکترای فرهنگ و زبان های باستانی. از 1363 زیر نظر زنده یاد مهرداد بهار به پژوهش در حوزه ی اسطوره شناسی و اساطیر ایرانی پرداخت. اکنون استاد دانشگاه شهید بهشتی، عضو پیوسته ی انجمن انسان شناسی ایران، عضو انجمن ایران شناسی اروپا، عضو انجمن بین المللی مطالعات مانوی است.

مهم ترین آثار او عبارتند از اسطوره ی آفرینش در کیش مانی، اسطوره بیان نمادین، ادبیات مانوی و سرودهای روشنایی است. کتاب انگلیسی او با عنوان Manichaean gnosis and creation myth در سال 2005 در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به چاپ رسیده است. او همچنین آثاری از اساطیر جهان را به پارسی برگردانده است، مانند دانشنامه ی اساطیر جهان، اساطیر جهان، ادبیات کنوسی و اسطوره و آیین.

مولف در این کتاب به پنداشت‌های اساطیری پیشینیان درباره زمان و تاریخ اشاره نموده و از طریق نمادها, افسانه‌ها و آیین‌های باستانی و تفسیر آنها, این نتیجه را به دست می‌دهد که انسان مذهبی در جوامع باستانی به دو نوع زمان معتقد بوده است :یکی زمان عادی که به صورت استمراری برگشت‌ناپذیر همه چیز را به نابودی می‌کشد و دیگری زمان مقدس که برگشت‌ناپذیر نیست و با حرکت دوری خود در حال نو شدن و تکرار است .موضوعی که در این کتاب به وضوح مشاهده می‌شود شرح عصیان جوامع باستانی است علیه زمان نابودگر و دل تنگی و اشتیاقشان برای بازگشت به زمان ازلی .

فهرست

اسطوره در روزگار باستان
اسطوره در قرون وسطی
اسطوره در سده‌های هجده و نوزده
دین و اسطوره و آئین
هزاره‌گرایی و جنبش‌های هزاره‌گرا
تلفیق فرهنگی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسطوره و آیین از روزگار باستان تا امروز

  • ناشر: اسطوره
  • کد کتاب: 100770- 209/6
  • موجودی: در انبار
  • 320,000ریال
  • 270,000ریال

برچسب ها: میرچا الیاده, ابوالقاسم اسماعیل پور, اسطوره, اساطیر جهان, اسطوره شناسی, تاریخ ادیان, فولکلور, فرهنگ توده, کتاب اسطوره و آیین