كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اسطوره خدایان اینکا

اسطوره خدایان اینکا

نویسنده: مهران کندری
ناشر: میترا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 136
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

داستان های گیرایی که اینکاها درباره ی خود و جهان پیرامون خود می گفتند بر اساس گزارش های بازمانده از فاتحان و رویدادنگاران اسپانیایی در دسترس ما است. این کتاب نگاهی است به عناصر بنیانی فرهنگ و جامعه ی اینکا براساس آن گزارش ها ، و مروری بر منابعی که دانش ما درباره ی اساطیر این تمدن باستانی بر آنها متکی است.

با استفاده از متون چاپ شده و اسناد چاپ نشده و نیز آثار باستان شناختی ، گونه های متنوع اسطوره های اینکا از قبیل قصه های آفرینش کیهان ، بنیادگذاری امپراطور اینکا و سرگذشت پادشاهان و ملکه های برجسته ی آن ، و اسطوره های دلچسب خاستگاه دولت ، روایت شده اند.

کوه‌های آند در آمریکای جنوبی، شاهد ظهور و سقوط تمدن‌های بسیاری، در طی سه هزار سال گذشته بوده است. تمدن نسبتاً متأخر اینکاها، با آغاز گسترش امپراتوری آنان از پایگاه آن، در دره کوسکو، یعنی کم‌تر از صد سال پیش از اعدام امپراتورشان توسط فاتحان اسپانیایی در ۱۵۵۳، شکل گرفت. هیچ یک از تمدن‌های آمریکای جنوبی دارای هنر نوشتار نبودند و اطلاع ما از فرهنگ پیشا ـ اینکایی، بر اساس ملاک‌های باستان‌شناسی است.

اما، فرهنگ اینکایی، در روزگار فتح اسپانیایی‌ها، توسط گاه‌نگاران اسپانیای به ثبت رسیده است. علاقه این وقایع‌نگاران، به تبلیغ مسیحیت، توجه آنان را بیشتر به سوی عقاید و آداب مربوط به کافرکیشی این مردمان معطوف ساخت. بیشتر اسطوره‌شناسی منطقه کوسکو، که از سوی وقایع‌نگاران اسپانیایی به ثبت رسیده، ظاهراً، تحت نظارت اینکاها، در حدود اواسط قرن ۱۵ میلادی، گردآوری شده است، یعنی در همان زمانی که امپراتوری اینکا در حال گسترش بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسطوره خدایان اینکا

  • ناشر: میترا
  • کد کتاب: 112581- 67/5
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: مهران کندری, اساطیر مکزیک, فرهنگ عامیانه, فولکلور, اینکاها, اساطیر امریکای جنوبی, اساطیر جهان, کتاب اسطوره خدایان اینکا