منو
سبد خرید

اسطوره خدایان آستک

اسطوره خدایان آستک
-8 %
اسطوره خدایان آستک
  • موجودی: موجود
  • مدل: 150718 - 67/5
  • وزن: 0.20kg
275,000 ریال
300,000 ریال

اسطوره خدایان آستک

نویسنده: مهران کندری
ناشر: میترا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

انسان در رویارویی با طبیعت با نیروهایی مواجه می شود که از یک سو نمی تواند آنها را درک کند و از دیگر سو از تاثیرات خوب و بد آنها نیز برکنار نیست، پس یا می ترسد و یا مهر می ورزد.در نتیجه، هر نقص انسانی به خدایی مبدل می شود که قادر است بر آن نقص پیروز گردد و به همین سبب فضایل بشری هم در وجود خدایی به کمال مطلوب می رسند.

آنگاه برای آنکه به آرزوهایش دست یابد، دعا می کند و می خواهد که دعایش اجابت شود.آفرینش از دیدگاه آستک حاصل تقابل و تضاد است و این تضاد، بنابر مکتب فسلفی دیرینه ای در مکزیک، در اصلی دوگانه است که مبداء تمام موجودات به شمار می رود.

قوم آستک به نام های مختلفی، از جمله تنوچکا، مکزیکا و کل‌وا نیز نامیده شده‌ است، این قوم در سال 1168 میلادی از آستلان، سرزمینی افسانه‌ای، به درۀ مکزیک آمد و کم‌تر از 1/5 قرن قلمروی خود را چنان توسعه داد که وسعت سرزمین بیش از وسعت کنونی کشور مکزیک شد. اینان و نیاکانشان معتقد بودند که نیروهای طبیعت، درست مانند بشر، اعمال خوب و بد می‌کنند. پس منطقی است که ‌این عناصر را به مثابۀ خدایان یا خدابانوان مجسم کنند. پرسش آنان نیز شامل هدایا، نیایش و اجرای اعمال نمادینی می‌شد که موجب می‌گشت تا نیروهای الهی به نفع عموم وارد عمل شوند.

آن‌ها صدها خدا و خدابانو را می‌پرستیدند که هر یک از آن‌ها بر یک یا چند فعالیت یا مظاهر طبیعت حاکم بود. خدایان کشاورزی بسیاری داشتند، زیرا فرهنگ آن‌ها به شدت مبنای زراعی داشت و معتقد بودند که توان دنیا، فرآیندهایی که زندگی را امکان پذیر می‌سازد (مانند باران یا انرژی خورشیدی) و نیز سرنوشت بشر بسته به خواست خدایان است.

بعضی از این خدایان نیک‌خواه و بعضی به شدت بدخواه بودند. این قوم معتقد بود که باید از اقتدار خدایان قدردانی کرد؛ پس برای آن‌ که‌از فاجعه‌هایی حذر کنند که بی تفاوتی خدایان را می‌توانست به بار آورد، مراکز تشریفاتی عظیم برپا شد و آداب و اعمال مختلفی اجرا گشت و آن‌ها به درگاه‌ آن خدایان ارزشمندترین دارایی بشری، یعنی حیات وی را پیشکش کردند.

فهرست

 آفرینش خدایان و جهان بینی
 ویتسیلو پوچتلی
 بهشتها و دوزخها
 خدایان پوله
 خدایان مرگ
 خدایان آب و باران
خدایان آتش
خدابانوی بهار و گوهریان
خدایان مرگ

 و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات