کتاب اسطوره ، رویا ، راز فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات کتاب پارسه

اسطوره ، رویا ، راز

نویسنده: میرچا الیاده
مترجم: مهدیه چراغیان
ناشر: کتاب پارسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 292
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

به راستی اسطوره چیست ؟

در زبان مرسوم قرن نوزدهم ، به هرآنچه که با واقعیت تضاد داشت ، اسطوره اطلاق می شد : خلقت آدم یا مرد نامریی ، تاریخ جهان به توصیف زولوس ، یا نسبنامه ی خدایان هژیود، همه « اسطوره » بودند و مانند بسیاری دیگر از کلیشه های عصر روشنگری و مثبت گرایی ، سرمنشاء و ساختار آن نیز از مسیحیت گرفته می شد ، زیرا بنابر مسیحیت ابتدایی ، هرآنچه با تورات یا انجیل توجیه پذیر نبود ، نمی توانست راست باشد و « افسانه » تلقی می شد .اما پژوهش های قوم شناسان ما را وادار ساخته که به پس این میراث معناشناسانه از موضع جدلیون مسیحی علیه جهان غیرمسیحی ، بنگریم .

کارل گوستاو یونگ مبحثی با عنوان کهن الگو را برای اولین بار در روانکاوی عنوان نمود. او معتقد بود که بعضی از صورت ها به صورت ژنی تاریخی در ناخودآگاه جمعی ما به وجود می آید که ریشه در اعصار تاریخ بشری و شاید ماقبل تاریخی دارد که کهن الگوی زمین -  مادر یکی از این کهن الگوها یا صورت های ازلی است چنان که الیاده در کتاب اسطوره، رویا، راز به صورت مفصل به مبحث زمین- مادر پرداخته است.

او سخنان یک پیامبر سرخپوست آمریکایی به نام اسموهالا را چنین نقل می کند: پیامبرسرخپوست امریکایی، اسموهالا از قبیله ای اوماتیلا از بیل زدن خاک سرپیچی کرد و گفت: زخمی کردن، بریدن، پاره کردن و خراش دادن ما در مشترکمان با کار کشاورزی گناه است .
و افزود: از من میخواهید زمین را زیر و رو کنیم؟ آیا باید چاقو به دست گیرم و در سینه ی مادرم فرو برم؟ اما سپس، هرگاه مرگم فرارسد، او دیگر مرا در آغوش نخواهد گرفت. به من میگویید زمین را زیر و رو کنم و سنگ ها را به دور افکنم. آیا باید گوشت او را ببرم تا به استخوانش رسم؟ در این صورت دیگر هرگز به بدن او راه نخواهم یافت تا دوباره زاده شوم.

از من میخواهید علف و ذرت درو کنم و بفروشم، و مانند سفیدپوستان ثروتمند شوم، اما به چه جرئتی موهای مادرم را برداشت کنم؟ زاده شدن انسان از زمین، عقیدهای جهانی است. در بسیاری از زبانها، انسان "زمین زاده" نامیده میشود. عقیده بر این است که نوزادان از ژرفنای زمین، از غارها، مغاک ها، شکاف ها و نیز مرداب ها و رودخانه ها می آیند.

فهرست

• ایمان های زمانه
• اسطوره های جهان نو
• اسطوره های وحشی نجیب یا قدر و منزلت سرآغاز
• واقعیت های باستانی 
• نوستالژی بهشت در سنت های نخستین 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسطوره ، رویا ، راز

  • 330,000ریال
  • 295,000ریال

برچسب ها: میرچا الیاده, مهدیه چراغیان, اسطوره, اساطیر, سمبولیسم, نمادشناسی, روانشناسی تحلیلی, کهن الگو, روانشناسی یونگ, نوستالژی, آرک تایپ, کتاب اسطوره ، رویا ، راز