كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اسرار مخفی هندو یا فلسفه جوکی

اسرار مخفی هندو یا فلسفه جوکی

نویسنده: منوچهر ذوالخیر - مرتضی مدرسی چهاردهی
ناشر: گوتنبرگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 228
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب

غرض از فلسفه جوکی این است که در روح اعلی و محرک کل نیرو فرو برویم این نکته را نیز باید متذکر شد که وقتی یک هندو کلمه خدا را به زبان می راند مفهوم آن با کلمه خدا که به زبان سایرین جاری می گردد اختلاف بسیاری دارد.

جوکی [به فارسی و عربی] یا همان یوگی [به هندی] فلسفه ای هندی است که از واژه ی "یوگه" به هندی مشتق می گردد. يوگه در لغت به معني "يوغ" یا "مهار کننده" است، یوگی یا همان طرفدار فلسفه ی یوگه، به اعمالی سخت برای کنترل نفس مادی تن در مي‌دهد تا روحش را از هرگونه قيود مادي پاك و دور نموده و به ادراك و قدرت هاي فرا طبيعي برسد. از اين رو يوگی جوياي رهانيدن روح از همه ی نمودهاي حسي و همه ی علايق جسماني است؛ كوششي است در رسيدن به روشنایی یا اشراق و رستگاري اما از طریق ریاضت های بسیار سخت.

   چيزی كه یوگي جويای آن است خدا يا رسیدن به خدا نيست؛ در فلسفه ی يوگه، به خدای آفريدگار يا نگاهدار جهان و يا پاداش دهنده و مجازات کننده ی انسان ها به آن صورتی که در برخی ادیان دیگر وجود دارد، اعتقادی ندارند. بلکه معتقدند بالاترین امر در این هستی روح است، روح انسانی، که در جسم او اسیر گشته است. روح می بایست از طریق ریاضت و کنترل نفس و پرهیز از مادیات به تعالی برسد. این زمانی است که روح از بدن جدا می گردد و دیگر اسیر جسم نخواهد بود. وقتی انسان ها به این مرحله دست می یابند، دیگر روح آن ها از بند جسم و نیازها و غرایز جسمی رهایی می یابد و می تواند به هر کجا که بخواهد پرواز کند. حتی از دید آن ها در مرحله ی بالاتر [مرحله ی هشتم]، روح می تواند به همه ی اسرار هستی پی برده و نهان هر چیزی را آشکار کند و بر همه چیز آگاه گردد. از این رو، رستگاری تنها با معرفت طولاني و صبورانه در خود و با تربيت نفس ممكن است. از دید این فلسفه، مقامات «يوگه» دارای هشت مرحله اند:

1. "يمه" (یاما): در اين مقام روح انسانی دو گونه خويشتن داري یعنی پاكدامني و تجرد را ‌پذيرفته، ارضای نفس را رها كرده، خود را از همه ی علايق مادی و خواهش های درونی آزاد و برای همه چيز آرزوی نيكي مي‌كند.

2. "نيمه": به جا آوردن برخي از دستورات مقدماتی يوگه مانند شناخت خود، پرهیزکاری و رضایت داشتن [عدم ناخرسندی و گله مندی از وضعیت خویش ] است.

3. "آسنه" (آسانا): یا وضع و حالت رفتاری خاص برای کسب آرامش. برای نمونه بهترين آسنه در زمان نشستن، چهار زانو نشستن است، يعني گذاشتن پاي راست روي ران چپ، و پاي چپ روي ران راست، و صليب كردن دست ها و گرفتن دو شست پا، و چسباندن چانه به سينه، و چشم دوختن به نوك بيني.

4. "پرانايامه": یا حبس دم و تنظيم تنفس که مرحله ی بسیار مهمی است. یوگی با اين تمرينات همه چيز، جز خود تنفس را فراموش مي‌كند و به اين طريق ذهن را پاک مي‌كند. به این امر، "مدی تیشن" نیز می گویند. اما برخی از یوگی ها اعتقاد به حبس تنفس ندارند و تنها به تمرکز بر تنفس معتقدند. در حالی که بسیاری از آن ها حبس تنفس برای حتی ساعت ها و روزها را مورد تمرین قرار می دهند. [مانند خوابیدن در قبر برای چند روز]

5. "پرتياهاره": در اين مقام ذهن به مرحله ای می رسد که همه ی حواس را در فرمان خود دارد و خود را از همه ی موضوعات حسي بركنار مي ‌دارد.

6. "دارنا" [دهارانا]: یا تمركز يعني يگانه كردن يا انباشتن ذهن و حواس به يك موضوع خاص یا یک نقطه، به گونه ای که به موضوع دیگری فکر نکند. در این مرحله برخی افراد چنان به تمرکز می پردازند که هیچ صدایی را نمی شنوند، هیچ چیز را نمی بینند و بیشتر به مردگان شبیه اند. در مواردی ساعت ها و روزها این تمرکز ادامه می یابد.

7. "ديانه" [دهمانا]: یا نگرش که اين يك حالت تقريباً مانند هيپنوتيسم می باشد و از دارنا نتيجه مي‌شود؛ اين حالت از ذكر مدام هجاي مقدس « اوم » حاصل مي‌ شود.

8. "سمادي" [سیمادهی]: یعنی يكدلي يا نظاره. در این مرحله ی آخر، انسان به جایی می رسد که هیچ چیزی در او تاثیر ندارد و می تواند بر همه چیز غلبه کند. این مرحله شامل دو ارتقای جسمی و روحی اند. از نظر جسمی هیچ چیز مانند گرما و سرما، گرسنگی و تشنگی و ... در آن ها تاثیر نمی گذارند. از نظر روحی نیز، انسان به مرحله ای می رسد که روح او از تعلق به جسم و لذات و رنج های دنیوی رهایی می یابد و گویا اصلاً متعلق به این دنیا نیست. او به کمال رسیده است و می تواند در مقابل همه چیز حتی دردها و رنج ها از خود مقاومت نشان دهد. حتی برخی می توانند روح را از بدن جدا نموده و به جایی دیگر برند و از اسرار مختلف آگاه گردند و دست به پیش بینی نیز بزنند.

   یوگی امروزه طرفداران زیادی را در جهان کسب نموده است. برخی از فرقه های یوگی معتقدند که می توان از طریق تقویت ذهن و روح از طریق آموزش ها و تجربه ها و تمرین های بسیار، به تعالی رسید [مرحله ی هشتم] بدون آن که از دنیا دوری جست. اما در عین حال می بایست تعادل را برقرار نموده، از افراط در هر کاری پرهیز کرد و بر نفسانیات غلبه نمود.[ مانند غلبه بر خشم ها، کینه جویی ها، نفرت ها، عدم افراط در خوردن غذا و تنها در حد نیاز بدن، دوری جستن از لذات جنسی غیر معمول و ... ] در حالی که دسته ی دیگری از یوگی ها هستند که تعالی روح را بدون دوری جستن از دنیا و جسم ممکن نمی دانند. این دسته ی اخیر را "مرتاض" نیز گویند و درباره ی آن ها داستان های زیاد و باور نکردنی ای رایج است که باورش کمی مشکل می باشد.

 

فهرست

 • فصل اول – فلسفه جوکی و معنی آن
 • فصل دوم – وضع و حالت بدنی
 • اسانا
 • فصل سوم – مشق تنفس
 • گوشه چشمی به عالم خواب و رویا
 • هیپنوز
 • تنفس
 • فصل چهارم – مانترا و مراقبه
 • هیپنوتیسم – خواب کردن
 • پراتی آهارا
 • فصل پنجم – تمرکز قوا
 • تمرین های علمی تمرکز قوا
 • حدود شگفت انگیز حس ششم
 • فصل ششم – ماجرای یک مرتاض
 • فصل هفتم – کندلینی

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسرار مخفی هندو یا فلسفه جوکی

 • ناشر: گوتنبرگ
 • کد کتاب: 99039 - 106/3
 • موجودی: موجود نمی باشد
 • 0ریال

برچسب ها: منوچهر ذوالخیر, مرتضی مدرسی چهاردهی, عرفان هندی, بودیسم, هندوئیسم, یوگا, راجایوگا, فلسفه عرفانی, هیپنوتیزم, کتاب اسرار مخفی هندو یا فلسفه جوکی