منو
سبد خرید

اسرار فرق خاکسار - اهل حق

اسرار فرق خاکسار - اهل حق
درحال حاضر موجود نمی باشد
اسرار فرق خاکسار - اهل حق
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 43634 - 101/1
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 19
0 ریال

اسرار فرق خاکسار - اهل حق

نویسنده: نورالدین چهاردهی
ناشر: پیک فرهنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 306
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب

 اه‍ل‌ ح‍ق‌ ، ع‍ل‍ی‌ال‍ل‍ه‍ی‌، م‍ل‍ک‌ طاووس‍ی‌ (ش‍ی‍طان‌پ‍رس‍ت‍ه‍ا)، ج‍لال‍ی‌... ن‍ق‍اب‍ت‌... ب‍ان‍ض‍م‍ام‌ ت‍ل‍خ‍ی‍ص‌ س‍ه‌ رس‍ال‍ه‌ خ‍طی‌

خاکسار چهار فرقه است خاکسار جلالى غلامعلیشاهى - دوده معصومعلیشاهى دوده نورائى - دوده عجم بنیانگذار سلسله خاکسار جلالى سلطان حیدر پدر شاه اسمعیل صفوى است و مراتب سلوک شش مرحله است لسان - پیاله کسوت - گل سپردن - جوز به سید خاندان (على اللهى) سپردن - لنگ ارشاد و عشق الله است فرق خاکسار در جلسات ذکر جلى سه بیت زیر را بیشتر تکرار مینمایند.
در مـذهب عـارفـان آگاه الله على است على اسـت الله
روح احد در دل احمد على‏ است‏ حامد محمود محمد على است
شاه مردان شیریزدان حیدر دلدل سوار لافتى الاعلى لاسیف الاذوالفقـار
و در ضمن پرسه زدن در مناطق استان خراسان جملات زیر را بر زبان آرند . الله مدد مولا مدد یا احمد جامى مدد از ره دور آمدم با دیده کور آمدم شادم که از ظلمت سرا تا چشمه نور آمدم الله مدد مولا مدد یا احمد جامى مدد اى ژنده پیل اى شیخ جام اى احمد جامى مدد.

أهلِ حَقّ، عنوان پیروان طریقتی مذهبی ـ عرفانی است با آداب و متون مذهبی خاص خود و دارای بعضی اعتقادات که در مواردی با اسلام مطابقت ندارند. این آیین که در میان طوایف کُرد، لُر و تُرک زبان پیروان بسیار دارد، در بستری اسلامی رشد کرده است و در عین حال، به سبب غلو در حق حضرت علی (ع) با سایر فرق غالی شیعه قرابت دارد، اما با این همه، بعضی از مبادی آن را می‌توان در اعتقادات و سنت‌های فکری و فرهنگ عامه مردمان ساکن غرب ایران جست‌وجو کرد و رگه‌هایی از معتقدات ایرانی پیش از اسلام را نیز در آن یافت.

یارسان، نام دیگر پیروان این طریقت است. یارسان ایران، اکثرا در کرمانشاه، لرستان، آذربایجان شرقی، زنجان، همدان، تهران و حومه آن، خراسان و... و در خارج از ایران، در کشورهایی مانند ترکیه، عراق، آلبانی، افغانستان و سوریه زندگی می‌کنند. آثار آنان به زبان‌های کردی، لری و ترکی نوشته شده اما آنچه برای همه آنان حجت است آثار کردی است و آثار لری و ترکی در میان اهالی همان زبان‏‌ها کاربرد دارند.

آنان به نوعی تناسخ معتقدند و باور دارند که خدا در بشر ظهور می‌کند. علی(ع) محل بروز ذات الهی و محمد(ص) مظهر صفات الهی است. مکان مقدس آن‌ها پردیور نام دارد که آن را هم‌رتبه کعبه می‌دانند. سرسپردگی، برگزاری مراسم در جمخانه، روزه غار، حرمت تراشیدن شارِب (سبیل)، اعتقاد به نذر و نیاز، برپایی آتش سر قبر میت در اولین شب درگذشتش و... از احکام و آداب ویژه آنان است. همچنین پاکی، راستی، نیستی و ردا، اصول چهارگانه اخلاقی آن‌ها است.

خاندان‌های شاه ابراهیمی، بابا یادگاری، عالی قلندری، خاموشی، میرسوری، سیدمصطفی، حاجی باویسی، زنوری، آتش بیگی، باباحیدری و شاه هیاسی از خاندان‌های اهل حق هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات