منو
سبد خرید

اسرار دادگاه نورنبرگ

اسرار دادگاه نورنبرگ
درحال حاضر موجود نمی باشد
اسرار دادگاه نورنبرگ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138026 - 120/3
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 52 = 65
0 ریال

اسرار دادگاه نورنبرگ

نویسنده: ریموند کارتیه
مترجم : نجفقلی پسیان
ناشر: یادگار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 355

اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

 

کمیاب  - کیفیت :  درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

روز سه شنبه، نهم مهرماه 1325، مطابق با اول اکتبر سال 1946، دادگاه فوق العاده ای که برای مجازات سران حکومت آلمان نازی در شهر نورنبرگ تشکیل شده بود، رای خود را صادر کرد. قضات روسی، آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی این دادگاه، برای تحقیق در اطراف جرایم یا اتهامات رهبران دستگاههای سیاسی، نظامی و اقتصادی و تعلیم و تربیتی آلمان، بیش از ده ماه وقت صرف کردند و چهارصد جلسه تشکیل دادند تا شهود لازم را برای ادای توضیحات کافی، از نقاط مختلف و ملیت های متبوع به دادگاه احضار کنند.

دادگاه برای شور به مدت یکماه تعطیل شد و در این مدت لرد ارنر و مرکت (نمایندگان انگلیس)، ماژور ژنرال نیکی چنکو، ژنرال لاچکوف (نمایندگان شوروی)، فرانسیس بیدل و ربکت (نمایندگان آمریکا)، هانری دونه ربو و روبر ناکو (نمایندگان فرانسه) در حالیکه با یکدیگر مشورت می نمودند، از نظریات معرفترین قضات و زبردست ترین علمای حقوق نیز استفاده می کردند. پرونده هایی که مورد استفاده این قضات قرار گرفت، بیش از 92 هزار بود و وزن این پرونده ها به 72 تن می رسید...

دادگاه نورنبرگ در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۵ میلادی پس از خاتمه جنگ جهانی دوم به منظور محاکمه ۲۲ تن از رهبران آلمان نازی که باعث کشته‌شدن بیش از ۵۰ میلیون نفر و متلاشی شدن زندگی میلیون‌ها انسان بودند، توسط متفقین جنگ جهانی دوم تشکیل شد.  

دادگاه در شهر نورنبرگ آلمان برگزار شد و هشت قاضی از آمریکا، بریتانیا، روسیه و فرانسه مسئول محاکمه این جنایتکاران بودند. “هیتلر” و “هیملر” (رئیس وافن اس‌اس) و “یوزف گوبلز” (وزیر تبلیغات نازی) قبل از دستگیری خودکشی کردند. “رابرت لی” (رئیس جبهه کار رایش) پس از دستگیری خود را حلق‌آویز کرد و “گورینگ” (فرمانده لوفت وافه) پس از دادگاه و قبل از اعدامش با خوردن سیانور خودکشی کرد.

ریاست دادستان‌ها را “راربرت اچ. جکسون” به عهده داشت و بیش از پنج میلیون صفحه مدرک به همراه هزاران حلقه فیلم از هولوکاست و ده‌ها شاهد را به دادگاه ارائه کرد. حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان یا به اختصار حزب نازی به مدت دوازده سال از ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ بر آلمان حکومت کرد و برزندگی بیش از ۶۵ میلیون نفر ساکنان آن تسلط داشت. نازی ها تحت رهبری آدولف هیتلر درصدد برآمدن نظم تازه ای را به اروپا تحمیل کنند. آنها به هنگام ایجاد این نظم تازه بر آن شدند تا هر کس را که به لحاظ سیاسی با آنها مخالفت کند یا اینکه با معیارهای نژادی آن ها منطبق نباشد به زندان بیندازند یا بکشند.

کتاب حاضر به شرح رویدادهای بعد از جنگ دوم جهانی می پردازد. بعد از پایان این جنگ بزرگ فاتحان جنگ بیش از همه در پی بازداشت و مجازات سرکردگان حزب نازی بودند. بسیاری از نازی ها در بهار ۱۹۴۵ از دست متفقین گریختند. هیتلر و نزدیک ترین دستیارانش خودکشی کردند.

دیگر مقامات عالیرتبه همه مخفیانه از اروپا خارج شدند اما ۲۲ تن از بدنام ترین مجرمان فرصت فرار نیافتند. آنها توسط متفقین بازداشت شده و برای محاکمه به دادگاه نظامی بین المللی تحویل شدند. قضات و حقوقدانان از آمریکا و انگلیس و فرانسه و اتحادیه شوروی از ماه اوت ۱۹۴۵ تا سپتامبر ۱۹۴۶ در نورنبرگ گرد آمدند تا در دادگاه با مردانی روبرو شوند که به یک برنامه وحشتناک و آدمکشی بزرگ جامه عمل پوشانده بودند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات