کتاب اسرار خودی و رموز بی خودی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات بنیاد فرهنگ ایران

اسرار خودی و رموز بی خودی

نویسنده: محمد اقبال لاهوری
مترجم: محمدحسین مشایخ فریدونی
ناشر: بنیاد فرهنگ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 245
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

اسرار خودی و رموز بیخودی. یا "اسرار و رموز" عنوان دو منظومه فلسفی در قالب مثنوی از "محمد اقبال لاهوری" (1289-1357 ق / 1873-1938). اندیشمند و شاعر پاکستانی.

اقبال در این منظومه مفهوم "خودی" را بیان کرده که به گفته خودش سر حیات و هسته مرکزی نظام فکری است.این مفهوم در منظومه‌های بعدی او بال جبرییل و جاویدنامه تحول یافته؛ سپس در کتاب مشهورش احیاء فکر دینی در اسلام به گونه‌ای سازمان یافته‌تر بیان شده است او برای بیان فلسفه‌اش زبان فارسی و قالب شعری مثنوی را برگزیده است. می‌گوید در سرودن اسرار خودی که دو سال طول کشیده به مثنوی مولوی و مثنوی بو‌علی قلندر "پانی پتی" نظر داشته است.

از دیدگاه او کار شاعر تنها آفریش کلمات موزون و نازک خیالی نیست بلکه بیدار کردن وجدان افراد و ایجاد انقلاب فکری در آنهاست.در نظر اقبال خودی به معنی وجود و هستی مستقل، نشان‌دهنده آگاهی است حقیقتی که نظام هستی بر آن بنا شده است.خودی، محصول مبارزه مدید انسان با عوامل مخرب خارجی و داخلی وجود اوست و زندگی خودی نوعی کشمکش ناشی از یورش‌های خودی به محیط و تهاجم محیط به خودی است از سوی دیگر خودی آزاد و فناناپذیر و دارای قوه تشخیص و سنجش است.

اقبال، فلسفه هگل و فلسفه وحدت وجودی را گمراه کننده و نتایج اجتماعی و سیاسی آنها را خطرناک دانسته و بر آن است که غایت انسان ادغام وجود خود در وجود مطلق نیست بلکه او باید پیوسته خود را حفظ کند.به نظر اقبال عشق هسته مرکزی خودی و پلی است میان انسان و خدا و خودی تنها با عشق به کمال می‌رسد.

نقطه نوری که نامش خودی است                       زیر خاک ما شرار زندگی است 

از محبت می‌شود پاینده‌تر                                        زنده‌تر سوزنده‌تر پاینده‌تر 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسرار خودی و رموز بی خودی

  • 350,000ریال

برچسب ها: محمد اقبال لاهوری, محمدحسین مشایخ فریدونی, عرفان اسلامی, شعر فارسی, شعر عرفانی, کتاب اسرار خودی و رموز بی خودی